Plant With Large Green Leaf Brown Pot

Nadměrnou vlhkost v bytě sníží dostatečné větrání a některé druhy rostlin

Zapařená okna, mokré stěny a plíseň. Houby, které se objevují v rozích, pod podlahou nebo za skříněmi jsou časovanou bombou pro zdraví všech obyvatel. Výtrusy způsobují potíže s dýcháním, což může vést k rozvoji astmatu. V ohrožení jsou nejen děti, senioři nebo alergici, ale všichni. Častým důvodem pro vysokou vlhkost je nedostatečné větrání. Mezi další negativní faktory patří netěsná okna, potrubí, zatékající střecha a další jevy, jako praní, sušení prádla nebo vaření, vedoucí k nadměrné vlhkosti. Jak se vlhkosti v domácnosti zbavit?

Vlhko v domě

Důvodů, proč je vzduch v domě vlhký nebo dochází ke srážení páry, existuje celá řada. Mezi nejběžnější patří špatná tepelná izolace domu. A nejde jen o úniky tepla, ale také teplotní rozdíly mezi vnitřkem a vnějškem budovy, kdy se teplý vzduch dostává do nitra a na studených stěnách nebo oknech kondenzuje. V takovém případě se vyplatí kontaktovat odborníky. Obdobně je třeba přistoupit k netěsnému vodovodnímu systému nebo k zatékající střeše, protože v zimě se může stav ještě zhoršit.

Zdroj obrázku: Freepik

Praní, sušení a vaření

Zamlžená okna jsou prvotním projevem, obdobně vlhké rohy nebo podlahy. Na vlhkost může upozornit rovněž jednoduše provedený test, kdy se do mističky nasype rýže nebo jedlá soda, přikryje se gázou a umístí tam, kde se hromadí pára. Po několika dnech se změnou konzistence vlhkost projeví. Prvotně je důležité pravidelně větrat po koupání nebo praní, při sušení prádla nebo po vaření. V letních měsících se doporučuje sušit prádlo venku, v místnosti s pračkou je vhodné nastavit mikroventilaci.

Rostliny pohlcující vlhkost

S nadměrnou vlhkostí si poradí rovněž vegetace, zejména jsou vhodné kapradiny nebo břečťany. Velmi užitečné jsou druhy jako lopatkovec, fitónie, kočičí tráva nebo chamaedorea či jiné druhy palem, které fungují jako přírodní odvlhčovače a současně jako čističky vzduchu. Ovzduší zbaví vlhkosti, toxických látek včetně chemických sloučenin, které se uvolňují z lepidel a laků z koberců a nábytku.

Zdroj: https://www.rent.com/blog/reduce-indoor-humidity/