Disinfecting Home

Jak správně dezinfikovat různé druhy povrchů v domácnosti?

Koronavirus přinesl nejenom nové obavy, ale také donutil mnoho lidí zajímat se o to, jak správně čistit a dezinfikovat domov. Postupy nejsou až tak složité, jenom je třeba vědět, co použít na konkrétní materiál.

Nejsou to jenom ruce, které bychom si měli pravidelně mýt a dezinfikovat. Je to i naše domácnost, která by měla zůstat vždy dlouhodobě čistá. A nejde jenom o hrozby spojené s koronavirem. Je řada dalších virů a bakterií, které nás mohou ohrožovat a proti kterým je na místě se bránit. Jak? Záleží na materiálu.

Textil

Textil máme v domácnosti naprosto běžně. A nejde jenom o naše oblečení. Jde o ložní prádlo, či standardní bytový textil, jako jsou záclony, povlaky na polštáře, nebo třeba čalounění gauče a sedaček. Základním postupem je důkladné praní, ideálně na teplotu minimálně 60 stupňů Celsia – pokud to materiál dovoluje. Když klasické čištění není možné, mohou být alternativou různé parní čističe, nebo žehlení. Právě vysoké teploty mohou být při dezinfekci domova dobrým pomocníkem.

Omyvatelné materiály

Ty v domácnosti velmi často dominují. A je jedno, zda se jedná o obklady nebo dlažbu, či se jedná o kuchyňskou linku, popřípadě různé plastové materiály. Včetně těch, kterých se pravidelně dotýkáme. Nebo také v domácnosti běžně používané sklo. Ideálním pomocníkem pro dezinfekci těchto materiálů je značka Lysoform. Ta na trh přináší řadu produktů, od klasických čističů, až po dezinfekční utěrky. Též je pod značkou prodávána například i aviváž, kterou lze v případě velkých obav využít i v předchozím případě, u textilních materiálů.

Drobné předměty

Jedná se obvykle o věci denní potřeby, které máme pravidelně v ruce. Typickým příkladem může být mobilní telefon, nabíječka, klíče, ovladač na televizi a další drobnosti, které nemusí projít jenom našima rukama, ale je s nimi v kontaktu každý v naší domácnosti. I tady mohou pomoci dostupné čisticí prostředky, jako například výše zmínění dezinfekční ubrousky, kterými lze věci jednoduše otřít a zbavit je nebezpečných virů a bakterií. Alternativou potom mohou být domácí postupy s využitím ethanolu nebo isopropanolu.

Pórovité materiály

Typickým příkladem může být dřevo, pokud není nijak výrazně ošetřeno. Dezinfikovat hop agresivními prostředky může být cesta k jeho zkáze. Je proto lepší jít cestou šetrnosti, ale zároveň účinnosti. Vhodným pomocníkem může být i mýdlová voda, nebo správně koncentrovaný roztok ethanolu. Po použití je však vhodné povrch rychle vysušit a ošetřit určeným produktem na něj určeným.