Pregnant Woman Early Pregnancy With Hands Belly Sitting Sofa Home

Nadýmání se lze zbavit jednoduchými návyky. Pohyb i strava jsou klíčem ke klidnému trávení

Plynatost se zdá být neškodná, ale může zapříčinit, že váš život nebude moc příjemný a jednoduchý. Je těžké mluvit o pohodlí, když každé, i to nejchutnější a nejoblíbenější jídlo končí nafouknutým, tvrdým a bolestivým břichem.

Důsledek návyků nebo i nemoci

Existuje mnoho metod, jak se zbavit plynatosti, a nejúčinnější způsoby jsou často ty nejjednodušší. Většinou stojí za plynatostí špatné stravovací návyky, ale někdy je také třeba navštívit lékaře a provést specializované testy. Pokud může za vaši plynatost nemoc, musíte to konzultovat s lékařem. Existuje však několik rad, které vám s tímto problémem trochu pomohou.

Nejběžnějším důvodem plynatosti bývá jedení ve spěchu. Zaneprázdnění a pod tlakem z nedostatku času se snažíme alespoň v rychlosti něco spolknout. Výsledkem je nejen absorpce velkých nerozžvýkaných soust, ale i polykání velkého množství vzduchu. Toto způsobuje metabolické nepohodlí a nadýmání. Takže pokud se chcete po jídle cítit dobře, vyhraďte si na něj dostatek času, abyste mohli jídlo pořádně rozžvýkat a usnadnit tak proces trávení.

Zdroj obrázku: Freepik

Zaměřte se na fyzickou aktivitu

Podle úsloví „pohybujete nohama, pohybujete střevy“ stojí za to vstát z pohovky a zacvičit si. Sedavý životní styl nepřispívá k metabolickým procesům a je častou příčinou trávicího nepohodlí včetně plynatosti. Pro trávicí komfort, lepší pohodu, zlepšení vitality a nálady je zapotřebí denní fyzická aktivita, stačí i malá dávka. Není to o extrémních sportech, ale o jednoduché chůzi, józe, běhu, jízdě na kole a plavání.

Dalším efektivním pravidlem je zbytečně „nepřidávat do ohně“, což v případě tendence k plynatosti znamená vyhýbat se výrobkům, které ji způsobují a zintenzivňují. Mezi potraviny, které nejčastěji způsobují plynatost, patří květák, brokolice a luštěniny jako hrách, fazole, cizrna a čočka. Každý organismus reaguje jinak, takže stojí za to pozorovat, co nám škodí.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/proven-ways-to-reduce-bloating