Ripe Raspberries Garden

Odvar z malinových listů podpoří přirozený porod

Odvar z malinových listů má mnoho blahodárných vlastností. Je o něm známo, že je velmi vhodný pro těhotné ženy. Ale podpoří také léčbu chřipky a nachlazení, doporučuje se užívat lidem s trávicími problémy a mimo jiné obsahuje také velké množství vitamínů. Jak jej správně užívat a komu může svými vlastnostmi pomoci?

Léčivé vlastnosti maliníku

Maliník používali k léčbě již před staletími původní obyvatelé Austrálie. Ti využívali sílu maliníku pro regeneraci a posilování těla i duše. Moderní medicína používá maliník od poloviny dvacátého století, kdy se tato bylina dostala do většího povědomí. Využívá se hlavně k urychlení porodu, protože díky svým vlastnostem posiluje svaly dělohy. Tyto svaly svými pohyby urychlují a usnadňují porod. Díky taninům, které maliník obsahuje, má ale také vlastnosti protizánětlivé a antibakteriální.

Red Raspberry Bush Garden
Zdroj obrázku: Freepik

Pro koho je maliník nevhodný?

Tento odvar ovšem není vhodný pro každého. Zvláště opatrní by s tímto odvarem měli být lidé trpící hypertenzí a geneticky zatížení nemocemi, jako jsou rakovina prsu, fibroidy a endometrióza. U těhotných žen je také nevhodné konzumovat odvar z maliníku před koncem druhého trimestru těhotenství. V každém případě by užívání tohoto „čaje“ měly konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Jak odvar připravit?

Odvar z této byliny se nijak neodlišuje od přípravy klasického čaje. Stačí zakoupit v lékárně nebo jiném obchodě sušené malinové listy. Listy lze usušit také tehdy, pokud máte vlastní keř maliníku. Nasypte čajovou lžičku sušené byliny do hrníčku a zalijte ji 180 až 200 ml vroucí vody. Tento výluh přikryjte talířkem a nechte několik minut odstát. Výluh maliníku se doporučuje popíjet po malých doušcích. Pokud jej chcete dochutit, nejlépe chutná se lžičkou medu nebo cukru.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/red-raspberry-leaf-tea, https://www.medicalnewstoday.com/articles/red-raspberry-leaf-tea, https://www.britannica.com/plant/raspberry, https://www.researchgate.net/publication/11966966_Raspberry_leaf_in_pregnancy_its_safety_and_efficacy_in_labor