Cute Scottish Straight Gray Cat Hunting Playing

Typické chování koček má vždy dobrý důvod

Kočky patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Společně se psy zaujímají nejvyšší příčky oblíbenosti. Kočky jsou velice zajímavými tvory. Podle starodávných spisů a hieroglyfů patřily v Egyptě mezi vysoce uznávaná zvířata. Ačkoliv o nich víme spoustu informací, určitě nevíme vše. Proč kočky předou, hnětou a spí několik hodin denně?

Kočky spánek přímo zbožňují, dopřávají si ho několik hodin denně. I když jsme kočky domestikovali, stále v sobě nesou prvky lovící zvěře. Proto často chodí v noci lovit, plíží se, šplhají, jsou v pohotovosti a to jsou vše náročné činnosti, které kočku vysílí. Po fyzické aktivitě následuje spánek. Mohou tak upadnout do velmi hlubokého spánku. Kolikrát ale pouze leží s otevřenýma očima, odpočívají a jsou připravené kdykoliv zakročit v hrozícím nebezpečí.

Hnětení

Hnětení je velice oblíbená činnost koček, kterou si uchovaly z dřívějška. Koťata hnětou matčino tělo, což stimuluje tvorbu mléka. Tento zvyk jim zůstává po celý život. Kočky hnětou přikrývku nebo i své majitele, čímž jim prokazují svou náklonnost a lásku. Tímto způsobem si značí i člověka, aby si ho osvojily.

Převalování na zádech

Vysvětlení je velmi jednoduché a podobné jako u psů. Poloha na zádech značí náklonnost a stoprocentní důvěru v člověka. V této poloze je zvíře velmi zranitelné vůči útokům. Proč se kočka tře? Kočka si tak značí své teritorium, včetně člověka. Tento pach cítí pouze kočky. Třením projevuje také radost ze setkání nebo vyznačuje svou dominanci.

Zdroj obrázku: Freepik

Vrnění

Kočky vrní, když jsou šťastné, v teple, cítí se pohodlně a v bezpečí. Někdy vrní, když jsou nervózní, aby se uvedly do klidu. Vrnění má blahodárný účinek i na lidi, především na:

  • činnost srdce,
  • snížení tlaku,
  • uvolnění.

Vrnění posiluje imunitu kočky a má i analgetický účinek.

Vyplazování jazyka

Vyplazování jazyka má dvě vysvětlení. První z nich je, že je kočce nevolno, takže může následovat zvracení nebo žaludeční potíže.

Druhý způsob je častější. Kočka poukazuje na to, že se cítí odpočinutá, až se její jazyk stane tak dlouhým, že se nevejde do tlamy. Když cítí strach nebo je nervózní, začne si olizovat tlamu a čas od času vyplázne i jazyk.

Zdroj: https://www.tuftandpaw.com/blogs/cat-guides/the-definitive-guide-to-cat-behavior-and-body-language