Dog 4977599 1280

Čtyřnozí mazlíčci se občas promění v ničitele nábytku. Dá se tomu ale předejít

Mít psa nebo kočku a chovat je uvnitř jako člena rodiny přináší obvykle mnoho radosti, ale v některých případech i starosti, například tehdy, když má tendenci ničit nábytek a jiné vybavení domácnosti. Naštěstí lze tento nešvar poměrně spolehlivě řešit níže uvedenými způsoby, je však třeba chápat, proč to zvířata vůbec dělají.

Kočka ničitelka

Pokud jde o kočky, mají odborníci za to, že za ničením nábytku nebo jiného vybavení včetně pokojových rostlin může být frustrace z nezájmu majitele, zejména z důvodu jeho nepřítomnosti. Není totiž vůbec pravda, že by kočka neměla ke svému majiteli vybudovaný citový vztah, ten má jen poněkud jiné projevy než u psa. U kočky je situace navíc komplikovaná i tím, že škrábání tvrdších povrchů je pro ni přirozené.

U kočky je nejsnazším řešením pořídit jí multifunkční škrabadlo s různými povrchy, které si kočky obvykle velice rychle oblíbí, obzvláště tehdy, když jsou jeho součástí i plochy k odpočinku. Pokud by kočka o škrabadlo zájem nejevila, lze ji nalákat například na oblíbenou hračku nebo pamlsky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pes ničitel

Pro psa je ničení domácího vybavení spíše zábavou a prostředkem k zahnání nudy, zejména u mladších jedinců. Dalším motivem může být také potřeba získat lidskou pozornost nebo může jít o projev úzkosti z odloučení od člověka či nudy.

Danou situaci je třeba řešit co nejdříve po tom, co nastane. Vždy je lepší zaměřit se na vhodnou korekci jednání a prevenci škody než na trest. Je dobré připravit psovi takové prostředí, kde bude mít odolné hračky a kde bude minimalizovaná možnost, aby způsobil škodu, nebo aby si dokonce sám ublížil.

Mladému psovi rovněž není dobré dávat na hraní starší předměty, které primárně neslouží jako hračky, protože pes by si je mohl takto zafixovat a později poškozovat i jiné obdobné, ale nové věci, například boty. Než necháte psa delší dobu samotného doma a víte, že má výše uvedené tendence, je rovněž dobré vzít ho předtím na delší procházku, aby se unavil.

Zdroj:  https://www.today.com/home/tips-stop-pets-destroying-your-nice-stuff-i542831