Youtuber 2838945 1280

Víte, co je to cyberchondrie, zjistěte, zda ji netrpíte

Jiřího (56) začaly trápit bolesti zřejmě neurologického původu. Občas cítil bolest v dolní části pravé ruky, která vystřelovala až ke krku a čelisti. V prstech pravé ruky pociťoval mravenčení, nebo je téměř vůbec necítil. Bolest byla tak nepříjemná, že musel brát tišící léky. Problémy trvaly týdny a neustávaly. Svou diagnózu samozřejmě hledal na Googlu. Až za pomocí doktorů a psychiatrů se zjistilo, že Jiří trpí cyberchondrií.

Co je to

Cyberchondrie, jak zřejmě z názvu tušíte, má co do činění s moderními technologiemi. Jde o úzkosti způsobené nekonečným prohledáváním internetových fór, kde se postižený snaží najít odpověď na své zdravotní neduhy. Tato forma hypochondrie není nic nového. Mezi lidmi se rozšířila souběžně s internetem. Avšak bezprecedentní situace, do které nás uvrhl COVID-19, dramaticky navýšila výskyt tohoto problému. Cyberchondrií se už zabývají i vědci. Proč tomu tak je?

  • COVID-19 představuje neustálou hrozbu pro naše zdraví
  • proudí k nám o něm velké množství informací, které nedokážeme třídit
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Od té doby, co začala pandemie, jsme všichni pod velkým tlakem. Nejvíce zranitelní jsou ti, kteří se obávají o své zdraví nebo trpí úzkostmi. To ale není všechno. Cyberchondrie se nyní objevuje i u lidí, kteří dříve na úzkosti netrpěli.

Příliš mnoho informací

Psychiatři se shodují v tom, že je to způsobeno především obrovským množstvím informací, které denně přijímáme. Nemluví se o ničem jiném než o COVIDu. To většinu z nás přinejmenším mate. V horším případě přivádí až na pokraj šílenství.

Je logické, že se snažíme získat kontrolu nad situací tím, že vyhledáváme víc a víc informací. Bohužel se ale stává, že nás příliv informací ještě více mate. A z vyhledávání se stává nezdravá věc. Každé kompulzivní nebo adiktivní chování je škodlivé. Zkuste naopak na chvíli vypnout a uklidnit se. Jinak hrozí, že se dostanete do začarovaného kruhu.