Woman Eating Healthy

Adventní dieta tělo nezatíží a dovolí zhubnout až tři kilogramy

Často se jí říká adventní dieta, ale může se držet v jakékoli jiné měsíce roku. Nejde totiž o dietu v pravém slova smyslu, jen o úpravu jídelníčku tak, aby se tělo zbavilo několika kil navíc. Bez hladu i věčného kručení v žaludku je možné shodit přibližně tři kilogramy, ale jaké potraviny jsou zapovězené? Jak sestavovat každodenní jídelníček a čeho se vyvarovat, aby vedlo upravené stravování ke kýženým výsledkům?

Pravidla zdravého stravování

V dnešní době je nadváha a obezita velkým celosvětovým problémem, odborníci dokonce hovoří o pandemii. Na vině je životní styl s nezdravým jídelníčkem, velká dávka každodenního stresu a nedostatek pohybových aktivit. V době vánočních svátků se pak lidé cpou sladkými a slanými jídly ještě víc, po Vánocích se ručičky vah dostávají na nebezpečné hodnoty. Z toho důvodu se doporučuje před Vánocemi dodržovat půst nebo změnit jídelníček. To je ale možné také kdykoli během roku, protože se jedná o univerzálně platná pravidla.

Beautiful Young Woman Eating Cereals Fruits Home
Zdroj obrázku: Freepik

Potraviny s vysokou nutriční hodnotou

Problémem dnešní doby je, že lidé často sahají po „prázdných kaloriích“. Těmto produktům vévodí zejména sladkosti, které v sobě ukrývají jen velkou dávku energie, nic víc. Sušenky, oplatky nebo jiné cukrem nadité výrobky neobsahují žádné další potřebné látky. Ze špatně nastaveného jídelního režimu hrozí u lidí nedostatek potřebných živin. Odborníci doporučují proto zařadit do jídelníčku potraviny s vysokou nutriční hodnotou a namísto kvantity volit kvalitu. Jedná se zejména o zeleninu, ovoce, celozrnné výrobky, krupici, rýži natural, přírodní ovesné vločky a vejce.

Snídaně je základ

U tohoto jídelního režimu je kladený důraz na snídani, poté se konzumuje asi pět jídel každé čtyři hodiny, aby nedošlo k výkyvu krevního cukru. Dalším bodem diety je omezení jednoduchých cukrů, především sladkostí, různých druhů pečiva a dortů, zákusků, sladkých sycených a energetických nápojů. Vynechat se doporučuje červené maso a smažené výrobky, dále jídla z fastfoodu nebo takzvané junk food pokrmy, které obsahují jednoduché cukry, nasycené tuky a jsou příliš slaná, typicky pizza, chipsy nebo hranolky. Vyřazením těchto pravidelně konzumovaných potravin je úbytek znatelný během několika málo dní.

Zdroj: https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall