African Violet 4934767 1920

Africké fialky, záliba našich babiček

Pomalu nastává čas podzimu, a to znamená neúprosná doba proměnlivého a deštivého počasí. Na zahřátí spolehlivě funguje čaj, možná i s kapkou něčeho ostřejšího, ale jak zahřát naši duši? Zkusme to s fialkami, které zdobily okna už našich babiček.

Zvládne to každý

Fialky jsou malé, nenáročné rostliny, o které když budete alespoň minimálně pečovat, odmění se vám záplavou barevných květů.

Věděli jste, že největší počet pěstitelů fialek je ve Spojených státech amerických? Právě tam založili klub zahrnující amatérské i obchodní pěstitele z celého světa.

Nízká cena

Nejjednodušší způsob, jak si pořídit tuto kytičku, je zajít do marketu nebo květinářství a nějakou fialku koupit.

Před tím, než si kytičku přinesete domů stručně několik rad:

  • Nevystavovat přímému slunci
  • Dopřát dostatek světla
  • Nenechávat stát ve vodě

Záleží i na obalu květináče, aby zapadal do vašeho interiéru a vhodně jej doplňoval. Na výběr máte z mnoha plastových a keramických obalů, různých tvarů a barev. Některé vypadají jako ručně malované truhlíky, do kterých se vejde i několik rostlinek. Záleží pouze na vkusu každého.

Fialky můžeme přesadit, nebo ponechat v původním obalu a máme hotovo.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jednoduché množení

Jenomže, fialek je několik tisíc druhů. Existují květy jednoduché nebo plnokvěté v nesčetných barevných kombinacích od bílé přes růžovou, fialovou až modrou. Květy mohou být jednobarevné, dvoubarevné, hladké, střapaté. Prostě je z čeho vybírat.

Když jednou propadnete pěstování fialek zjistíte, že ve vašem okolí např. v knihovně, v kanceláři nebo u známých jsou druhy, které byste ráda měla doma. Přitom pořídit si zrovna tuto rostlinku je tak snadné. Postačí odlomit několik lístků s dostatečně dlouhým stonkem a kytičku si sami rozmnožíte. Nemusíte mít strach, že by to fialce ublížilo, na listy bývají bohaté a snadno je nahrazují.

Zdravé listy, které jste si přinesla domů seříznete a zasadíte do malého květináče s vlhkým pískem, nebo konce ponoříte rovnou do vody. Během dvou týdnů tyto listy zakoření a vy se můžete těšit z úrody nových květů. A vše začíná znovu. Na jaké místo a do jakého květináče, ji asi dám?

Rostlinky budou ozdobou vašeho interiéru a při pravidelné mírné zálivce, která se nikdy nesmí dostat na listy, vám budou věrnými průvodci nejenom zimním obdobím.