Houseplants 792091 1920

Fígle s květináčem i hnojením pomohou zachránit každou odumírající květinu

Někteří z nás si ke svým pokojovým rostlinám vytvoří speciální pouto, a je pak zklamáním, když jednoho dne zjistíme, že naši zelení kamarádi jsou v posledním tažení a jejich listy se bezmocně scvrkávají a vysychají. Dobrou zprávou však je, že není třeba předčasně truchlit, protože existuje několik způsobů, jak skomírající rostlinu vzkřísit.

Vyměňte designový květináč za vhodnější a praktičtější


Pokud vaše rostlina téměř nedýchá, může to být proto, že jste upřednostnili krásu před praktičností a vložili jste ji do nesprávného květináče. Vaše rostlina se opravdu nestará, jestli její „outfit“ odpovídá vzoru vašich nových záclon. Potřebuje hlavně zdravé prostředí, aby mohla růst a rozkvétat. Pokud je vaše rostlina v květináči bez drenážních otvorů, případně v kovovém, musíte ji z tohoto zajetí osvobodit. Kovové květináče drží teplo uvnitř a kořeny vaší ubohé rostliny se tam doslova vaří. Keramické květináče bez drenážních otvorů zajistí, že voda zůstane uvnitř půdy a vyvolá nezdravou vlhkost kolem kořenů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ručně ošetřete kořeny nebo ořízněte všechny mrtvé části

Někdy je čas rostlinu přesadit, aby měla více prostoru. Před přesazením nezapomeňte očistit kořeny a rozmotat je, aby mohly účinněji absorbovat vodu a živiny. Dělejte to opatrně, abyste nezlomili kořeny a poskytli jim více prostoru k dýchání.  Pokud je většina rostliny odumřelá, odstraňte všechny mrtvé nebo neatraktivní kousky, které na rostlině zůstaly. To zahrnuje scvrklé žluté nebo hnědé listy, které nelze zachránit, nebo stonky bez listů vůbec. Odřízněte stonek bez života pod úhlem 45 stupňů a ponechejte co nejvíce živých listů.

Na své rostliny používejte pouze filtrovanou vodu

Navzdory názoru, že voda z vodovodu je filtrovaná, stále obsahuje určité množství chloru a dalších chemikálií, které mohou být pro vaši rostlinu poslední kulkou. Nechte vodu odstát 24 hodin před zaléváním. Destilovaná nebo dešťová voda je pro vaši rostlinu také vhodná, protože obě jsou mírně kyselé a přirozeně odplavují všechny chemikálie a soli, které se již nahromadily v půdě kvůli předchozímu použití vody z vodovodu. Můžete buď sbírat dešťovou vodu do nádrže, nebo nechat rostliny venku, aby nasákly nějakou vlhkost, když prší.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hnojte přiměřeně hnojivem rozpustným ve vodě a zkuste jogurt

I když se může zdát, že hnojivo dokáže zázraky, je to pravda jen částečně. Ve skutečnosti záleží na množství a správném použití, zejména u vašich slabých, neživých rostlin. Přístup „více je lepší“ vaši nebohou rostlinu dorazí. Pokud preferujete přírodní prostředky, bakterie mléčného kvašení mohou také poskytnout výživu. Jogurt je přírodní přípravek na ničení nemocí a pomáhá udržovat půdu v ​​optimálním stavu. Svou rostlinu můžete „nakrmit“ několika čajovými lžičkami jogurtu a přidat jej do půdy, abyste obohatili základnu rostliny organickými kyselinami a pomohli svému zelenému příteli obnovit vitalitu. Další tipy pro dobrou kondici rostlin:

  • Zvažte organické květináče pro vytvoření přirozenějšího prostředí pro růst.
  • Zbavte se škůdců na listech i v hlíně.
  • Nepoužívejte neprověřený substrát.