Sick Ill Sneezing Business Woman With Cold Flu Allergy While Working Office Workaholic Manager Trying Work Desk With Covid Disease Virus Bad Work Life Balance Workplace

„Já také potřebuji peníze. Když jsi nemocná, máš být doma,“ rázně jsem vynadala nachlazené kolegyni v kanceláři

Pracuji ve firmě, kde máme open-space kancelář. Znáte to – všichni spolu v jedné místnosti, žádné oddělené kanceláře, všude otevřený prostor. Na jednu stranu to má své výhody, jakási ta společenskost, lepší komunikace. Ale na druhou stranu má to i spoustu nevýhod. Hlavně v podzimním období, v době kdy jsou lidé nachlazení.

Poslední dobou jsem si všimla, že několik mých kolegyň přichází do práce viditelně nachlazené. Kašlou, kýchají, mají rudé nosy. Vůbec nechápu, jak je může napadnout chodit do práce v takovém stavu. Hlavně když máme otevřený prostor a je tím pádem mnohem větší šance, že nás nakazí. Stačí párkrát kýchnout a všechny bacily jsou kolem nás.

Jednou to bylo vážně hrozné. Kolegyně, co sedí hned vedle mě, přišla do práce s takovým nachlazením, že jsem byla přesvědčená, že spíš patří do postele než do kanceláře. To mě tak rozčílilo, že jsem si ji vzala stranou a upřímně jí řekla svůj názor. „Pokud jsi tak nemocná, měla bys být doma, a ne tady,“ řekla jsem jí. Ona mi na to odpověděla, že nemůže jít na neschopenku, protože potřebuje vydělávat.

To mě skutečně dopálilo. Ano, všichni potřebujeme peníze. Ale co my ostatní? Tím, že ona kvůli své sebestřednosti přichází do práce nachlazená, je velká pravděpodobnost, že kvůli ní onemocním i já, nebo někdo jiný. A co když si potom musím vzít neschopenku? Také budu doma a nebudu vydělávat.

Rozhodla jsem se tuto problematiku řešit s naším vedoucím. Vysvětlila jsem mu, jak to vidím z mého pohledu, a on mi dal za pravdu. Řekl, že téma nachlazení v open-space kancelářích je třeba řešit a slíbil, že s tím něco udělá.

Za pár dní nám přišel e-mail, kde bylo napsáno, že pokud má někdo příznaky nachlazení nebo jiné nemoci, měl by zůstat doma. Byla jsem ráda, že se firma postavila na naši stranu a chrání naše zdraví. Já samozřejmě chápu, že výpadek příjmu je problém, ale kvůli neohleduplné kolegyni bych mohla být na neschopence nakonec já, ona by obětovala mé peníze pro ty své, to opravdu nechci! Já bych totiž do práce nachlazená nešla, právě proto, že nechci abych kvůli své sebestřednosti poslala do postele někoho jiného.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek