11

Kam za svatováclavskou korunou? Přinášíme tip na výstavu v Praze

Nádherný korunovační klenot vyrobený ze zlata a osázený velkými a vzácnými drahými kameny. Svatováclavská koruna je významným artefaktem o nevyčíslitelné hodnotě. Spatřit originální korunu je možné pouze k příležitosti speciálních výstav. V Praze je však výstava, kde si můžete prohlédnout dokonale zpracovanou repliku.

Výstava se vstupem zdarma

Výstava se koná v Obecním domě v galerii Pražské mincovny. Vzhledem k tomu, že jde o prodejní výstavu, kde si můžete zakoupit mince ČNB s uměleckými ražbami, je vstupné zdarma. Kromě prohlédnutí jednotlivých mincí se pokocháte i krásnou a věrně zhotovenou replikou svatováclavské koruny. Mincovna je otevřena každý všední den a v sobotu.

Dokonalá replika svatováclavské koruny

Perfektní vzhled repliky je dán hlavně pečlivou ruční prací zkušeného zlatníka. Mistr Jiří Urban si dal na koruně opravdu záležet a práce mu trvaly celých devět měsíců. Dokonalé zpracování stříbrného těla koruny, které je navrchu pozlacené, je doplněno o perfektně napodobené umělé kameny odpovídající vzhledem i barevnými detaily. Zdařilý kousek je opravdovým skvostem celé expozice a svatováclavská koruna představuje nádheru, jakou jste ještě neviděli.

Legendami opředený korunovační klenot

K originálu české královské koruny se váže mnoho příběhů. Drahokamy jsou prý uspořádány tak, aby celek dosahoval co možná největší pozitivní energie. Náhodné není ani použití konkrétních drahých kamenů. Vybírány byly nejenom podle vzhledu, ale i podle údajných schopností. Říká se, že smaragdy propůjčují panovníkovi moudrost, spinely nad ním drží ochrannou ruku a rubíny probouzí energii pro ochranu království a boj proti zlu. Jestli jsou tyto vlastnosti pravdivé, se dá jen obtížně vědecky dokázat, jisté ale je, že vláda prvního krále korunovaného touto korunou, kterým byl Karel IV., úspěšná rozhodně byla.