Car Accident Slippery Winter Road Night With Heavy Snow Fall Paramedic Ambulance First Aid Car

„Kdybys přizpůsobil jízdu, nemusíme tu několik hodin stát,“ zlobila jsem se na nezodpovědného řidiče

Tento víkend jsem musela vyrazit autem, ačkoliv byla situace na silnicích kvůli sněhové kalamitě opravdu složitá. Vždycky jsem respektovala, že v zimních podmínkách je třeba jezdit pomaleji a opatrněji, ale to, co se stalo tentokrát, mě opravdu rozčílilo. Nemám nic proti tomu, když se někdo bojí a z mého pohledu jede pomaleji, než by se mohlo. Vždy říkám, že lepší dorazit do cíle o pár minut později, než vůbec.

Sníh na silnicích sice dělal problémy, ale největší potíže způsobily kolony. A ty vznikly hlavně kvůli nezodpovědným řidičům. Viděla jsem několik řidičů, kteří si zřejmě mysleli, že jsou neporazitelní a že jim sníh a led nemohou nic udělat. Jeli mnohem rychleji, než dovolil zdravý rozum. A tím ohrožovali nejen sebe, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Kroutila jsem hlavou kdykoliv někdo na zasněžené silnici dal blinkr a vyrazil předjíždět. Jen proto, aby se posunul o několik aut dále a získal tak pár vteřinek k dobru.

Několikrát jsem byla svědkem toho, jak tyto „piráty silnic“ přemohla fyzika a dostali smyk. Někteří to jakž, takž vybrali, jiní skončili v příkopech. To vedlo k vytvoření dlouhých kolon a zbytečně dlouhému čekání pro všechny. To pochopitelně naštvalo nás všechny ostatní, protože jsme se chtěli dostat domů, nebo kamkoliv jinam. Bylo to opravdu frustrující. Kdyby ti nezodpovědní řidiči přizpůsobili rychlost podmínkám, mohli bychom všichni pokračovat v cestě bez větších problémů. Možná bychom dorazili domů o pár desítek minut později, ale „díky nim“ jsme dorazili o několik hodin později.

V takových chvílích si člověk uvědomí, jak je důležité mít na silnici ohled na ostatní a nejednat sobecky. Rychlost a neohleduplnost v těchto podmínkách nevedou k ničemu dobrému, jen k většímu riziku nehod a zbytečnému zdržení pro všechny. Nehledě na fakt, že tito nezodpovědní jedinci zcela zbytečně zaměstnávají složky IZS, které mohou být potřeba na důležitějších místech. Tam, kde si problémy jedinec nezpůsobí sám, svou nezodpovědností.

Je úplně jedno, jestli má někdo ty nejlepší pneumatiky, čtyřkolku, nebo zkušenosti za volantem. Počasí a fyzika mají vždy poslední slovo a technika, technologie ani zkušenosti člověka nikdy nezachrání, pokud má potřebu jet „jako čuně“.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek