Moly lze chytit do octové pasti, prevencí je úklid a správné skladování surovin
Nedílnou součástí mnoha kuchyní je spíž. Do ní se ukládají potraviny, které se nemusejí skladovat v ledničce. Je to hlavně mouka, rýže, těstoviny, olej, koření, obiloviny, müsli a další. Je určitě dobře ve spíži udržovat pořádek a čistotu a pravidelně kontrolovat, jestli se do potravin nedostali moli. Pokud se tak stane, můžete je rovnou vyhodit. Což je pochopitelně škoda. Jak zabránit potravinovým molům v útoku na vaši spíž?
Co je to potravinový mol
Možná jste si někdy všimli, že vám v kuchyni létá drobný hnědý motýlek, sotva 6 mm dlouhý. Ano, přesně takto potravinový mol neboli zavíječ moučný vypadá. Je nebezpečný v tom, že napadá potraviny a klade do nich vajíčka. Vylíhlé larvy pak potraviny žerou a ničí. Tímto způsobem mol napadá hlavně mouku, obiloviny, těstoviny či luštěniny.
Jak se proti molům bránit
Mol se k vám do domácnosti může dostat otevřeným oknem. Vyplatí se proto do něj pořídit síť proti hmyzu. Potraviny je vhodné uchovávat v uzavíratelných obalech, do kterých se mol nemůže dostat. Znamená to třeba i luštěniny nebo těstoviny přesypat z plastového pytlíku do nádoby s víkem. Ušetříte si tak spoustu starostí s tím, pokud by se do nich mol pustil. Poznáte ho snadno, napadená potravina obsahuje tenké a lepkavé pavučinky. Někdy jsou i pouhým okem viditelné larvy.
Pravidelný úklid je základem
Spíž byste měli udržovat v čistotě, což je nejlepší způsob, jak se molům bránit. Potraviny zkontrolujte, jestli se nezměnil jejich vzhled. Pokud je mol již napadl, je třeba je vyhodit do odpadkového koše. Pak jednotlivé police vyčistěte čistou vodou s octem, který má dezinfekční účinky.
Na moly můžete nastražit past v podobě jablečného octa, který nalijete do misky a nastražíte na místa, kde se moli nejčastěji vyskytují. Vůně octa moly přiláká a oni se v něm utopí. Pak stačí misky vylít.
Zdroj: https://www.solutionsstores.com/flour-moth