Beautiful Young Woman Stretching Bed After Wake Up

Na kvalitu spánku má vliv nejen počet hodin, ale i zvolená poloha

Během spánku si většinou ani neuvědomujeme, v jaké poloze spíme. Přitom to má velký vliv na to, jak dobře se vyspíme a jak moc si naše tělo odpočine. Už bylo vytvořeno několik studií, které dokazují, že některé polohy nejsou vhodné nejen pro náš mozek, ale ani pro naše tělo. V jaké poloze je tedy nejlepší spát, aby se z těla vyplavily toxiny?

Nestačí spát osm hodin, potřebujeme kvalitní spánek

Kvalitu spánku ovlivňuje nejen počet hodin, ale také prostředí a poloha, ve které spíme. V ložnici byste měli mít optimální teplotu, pravidelně v ní větrat a také si pravidelně převlékat postele. Nutné je také čistit matraci. Záleží i na oblečení, které na spaní máte. Že je toho hodně? Všechno ovlivňuje to, v jaké náladě se ráno probudíte. Kvalitu spánku tak nezajistíte pouze tím, že budete spát osm hodin denně.

I lidé, kteří spí méně, mohou být odpočatí a připravení na nový den. Spí totiž v poloze, ve které jsou absolutně uvolnění a mohou se tak dostat do hlubokého spánku, který zajišťuje právě odpočinek nejen mozku, ale také celému tělu a dalším orgánům. Jaké návyky je dobré si během spánku osvojit?

My Bed Is My Best Friend
Zdroj obrázku: Freepik

Správná poloha při spaní může ovlivnit naše zdraví

Jak často usínáte a jak často se v noci budíte, abyste změnili polohu? Je velmi důležité nejen usnout, ale také spát celou noc ve správné poloze, která zajistí, že vaše orgány nebudou stlačené a budou moci odpočívat. Z těla se pak snadněji dostanou toxiny a další látky, které ničí zdraví. Právě proto záleží na poloze. Jestliže spíte na boku, nemusíte nic měnit. Podle vědců je právě tato poloha tou nejlepší. Snižuje dokonce riziko vzniku Alzheimerovy choroby.

A jaká poloha je nejhorší? Pokud spíše na břiše. Zvyšuje se tím riziko refluxu, ale také kvůli této poloze nebudou moci odpočívat orgány, které jsou utlačované. Vybrat si můžete mezi mnoha dalšími polohami. Mnoho lidí myslí pouze na své pohodlí a nezáleží jim na tom, v jaké poloze usnou. Možná se nad tím ale zamyslíte, pokud se ráno vzbudíte neodpočatí.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9416198/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6286721/, https://www.healthline.com/health/best-sleeping-position, https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/mayo-clinic-minute-what-is-the-best-sleeping-position/, https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/whats-the-best-sleep-position-to-combat-heartburn