Young Woman Suffering From Itching Her Skin Scratching Itchy Place

Na nepříjemné svědění kůže pomohou osvědčené babské rady. Tyto příznaky ale není radno podcenit

Svědění kůže je velmi nepříjemné a způsobit ho může celá řada faktorů. Nejčastěji vzniká v důsledku alergické reakce. Vliv ovšem mohou mít i hormonální změny či počínající onemocnění štítné žlázy. Pokud problémy přetrvávají, je vhodné navštívit lékaře. A jak svědění vyřešit přírodní cestou?

Přírodní cesty, které mohou pomoci vyřešit urputné svědění kůže

Již naše babičky věděly, jak si s mnoha zdravotními problémy poradit přírodní cestou. I svědění kůže lze tedy řešit lidovým léčitelstvím, pakliže je přechodného charakteru. Inspirujte se:

  • Koupel ve výluhu ze zeleného čaje: připravte si výluh z dvou lžic sušeného zeleného čaje a litru horké vody. Po několika minutách ho přeceďte, nechte zchladnout na pokojovou teplotu a nakonec roztokem pokožku omývejte.
  • Obklady z čerstvého jablka: další babská rada na svědění pokožky tkví v tom, že si oloupete čtvrtku jablka, nastrouháte ji najemno, vymačkáte z ovoce šťávu a pyré nanesete na inkriminované místo na těle. Poté překryjete potravinovou fólií, obvážete obinadlem a necháte půl hodiny působit. Opakujte proceduru každý druhý den, měla by zabrat.
  • Ledový obklad: mnoho babiček také doporučuje příslušnou oblast pokožky zachladit kostkami ledu, které vložíte do látkové utěrky. Použít samozřejmě můžete i speciální chladicí sáček anebo ručník namočený v chladné vodě. Svědění by mělo ustoupit.
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké jsou hlavní příčiny svědění kůže?

Primárně svědění kůže způsobují alergie na pyly, chemikálie, kosmetiku anebo na některé druhy potravin. Dále se může vyskytnout v souvislosti s onemocněním štítné žlázy nebo ledvin. Proto je důležité i vyšetření lékařem, když potíže neustupují a stupňují se. Ne zřídkakdy dochází k svědění pokožky i při kožních nemocech, jako je lupénka a ekzém. V těchto případech je však vhodné používat krémy a masti předepsané dermatologem. Ty mohou problémy s kůží zmírnit.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/itchy-skin/symptoms-causes/syc-20355006