Coronavirus 4947210 1280[1]

Nakupování v době pandemie. Zásady bezpečnosti zná každý, ale ne každý je už dodržuje

Pandemie zásadně ovlivňuje naše životy. Každý den se snažíme s nákazou bojovat a šíření viru co nevíce omezit. Jedním z nejčastěji analyzovaných aspektů je možná role potravinářských výrobků v oblasti šíření infekce. Seznamte se proto se zásadami správného nakládání s potravinami, abyste snížili možnost nákazy na minimum. 

Nezapomeňte zeleninu a ovoce důkladně umýt 

Dobrou zprávou je, že zatím nejsou důkazy o tom, že by potraviny představovaly rizikový zdroj nákazy. Je to díky tomu, že na zpracování potravin jsou kladeny velmi vysoké požadavky v oblasti hygieny. Do obchodů tak přicházejí výrobky prakticky nezávadné a ničím nekontaminované. Odpovědnost nyní už přejímá potencionální kupující. Být obezřetný se vždy vyplatí, jak tedy na hygienický nákup potravin?

Zdroj obrázku: Pixabay

Pravidla zná už každý, ale dodržujeme je?

Jak bylo uvedeno výše, i když samotné jídlo není nosičem koronaviru, může být kontaminováno lidmi. Z toho plyne i výzva spotřebitelům, aby používali ochranné rukavice a dodržovali ohlášenou univerzální povinnost zakrýt si nos a ústa. Nezapomeňte také dodržovat bezpečnou vzdálenost, která představuje 2 metry. Z bezpečnostních důvodů se vyplatí používat vlastní tašky, vyhýbat se nákupním košům nebo vozíkům. Absolutním základem je však hygiena a dezinfekce rukou před i po kontaktu s potravinami.

Zdroj obrázku: Pixabay

A jak s potravinami nakládat doma?

Mimořádně důležitým aspektem je domácí manipulace s produkty. Doporučuje se umýt potraviny v teplé vodě nebo (pokud je to možné) je zalít vroucí vodou. Správné tepelné zpracování a vysoká teplota – minimálně 70 °C – virus zaručeně zničí. Nezapomeňte se starat nejen o potraviny, ale také o správnou ochranu celého kuchyňského prostoru. Desky, čela skříňky, všechny rukojeti a nakonec nádobí, krájecí desky a příbory – všechny tyto prvky by měly být ošetřeny dezinfekčními prostředky. 

Zdroj: https://hbr.org/2020/07/what-safe-shopping-looks-like-during-the-pandemic