Drops 2087006 1920[1]

Někdo kupuje drahý vysoušeč vzduchu. Chytřejším stačí zasadit rostlinu, která vyjde na pár korun

Vlhkost v interiéru by měla být optimální. Nejenom, že je problém, když je vlhkost nízká a my dýcháme velmi suchý vzduch. To se týká především zimního období, kdy v domácnostech intenzivně vytápíme. Problém však může nastat také s příliš vysokou vlhkostí. V takovém případě nám doma jenom těžko uschne prádlo, nehledě na rizika spojená například s tím, že se na zdech tvoří plísně. A jak toto řešit? Místo drahého vysoušeče lze zasadit správnou květinu.

Které rostliny jsou ty nejlepší?

Chamaedorea sličná 

Jedná se o specifickou zakrnělou palmu, která má domovinu právě v oblastech s vysokou vlhkostí. Tato rostlina je raději ve vlhkosti než na slunci. Může být dokonce umístěna v nejtmavším koutě místnosti.

Toulcovka

Jedinečná rostlina, které se velmi dobře daří všude tam, kde je vlhko. Právě to, jak v zemi, tak i ve vzduchu potřebuje ke svému dokonalému růstu. Vám tedy nehrozí, že by se pěstování nepovedlo, a hodnota vlhkosti v interiéru bude snadno snížena.

Zdroj obrázku: Pixabay
Břečťan

Známá rostlina, kterou často umisťujeme do závěsných květináčů. Je dobré je věsit na nejvyšší bod v místnosti. Tímto způsobem snižujeme riziko plísní. Břečťan visící vysoko v místnosti nejlépe nasaje vlhkost.

Kapradina

Pohlcuje přebytečnou vlhkost ve vzduchu. Jestli máte v místnosti jen jednu kapradinu, i tak si můžete být jisti, že úroveň vlhkosti a kvalita vzduchu budou perfektní.

Tillandsie

Je to organismus rostoucí na žijících rostlinách. Tillandsie jsou nazývány vzdušnými rostlinami, neboť jejich kořeny většinou slouží jen pro uchycení na stromech nebo skalách. Živí se vodou a živinami absorbovanými ze vzduchu. Je tak dokonalým řešením pro každou místnost s vysokou vlhkostí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vlhkost určitě nesmíte podcenit

Vlhké stěny není dobré podceňovat. V důsledku velké vlhkosti vzduchu hrozí riziko vzniku plísní, bakterií a množení roztočů, kteří mohou způsobit vážnější onemocnění. Kromě zdravotních rizik vlhkost přímo ohrožuje stavbu. Materiály kvůli vlhkosti ztrácejí svoji pevnost. Další drobné rady, které vám pomohou předejít vlhkosti jsou větrání a vaření při zapnuté digestoři. Větrejte často a intenzivně. Je dobré udělat v bytě průvan, aby se vzduch vyměnil. Při vaření vždy používejte digestoř, nejlépe zapnutou na nejvyšší stupeň.