European Pine Marten

Nejlepší odpuzovač kun stojí pár korun. Vetřelce odežene od každého auta

Na pohled jsou velmi roztomilé. Nesmí se ale zapomenout, že kuny jsou mrštné šelmy, které dokážou napáchat velké škody například na vozidle. Ano! Ve vyhřáté kapotě od motoru si vytvářejí svá hnízda, do kterých pravidelně přinášejí různé druhy potravy a úlovky v podobě ptáků nebo drobných hlodavců, ale též zajíců nebo menších savců. Ale neškodí jen nepořádkem, kuny často okusují kabeláž, čímž mohou způsobit nepojízdnost vozidla, případně způsobit problémy při jízdě. Upozorněním, že se něco s autem děje, může být signalizace různých kontrolek na přístrojové desce nebo škubání vozu při nastartování motoru. Jak se těmto potížím vyhnout? Ideálně pomocí odpuzovače kun, který stojí jen pár korun!

Kuny řádí na venkově i ve městech

Už dávno neplatí, že rajonem těchto malých šelem jsou odlehlé venkovské nebo horské oblasti, kuna lesní žije v oblastech až do nadmořské výšky 1600 metrů. Kuny se objevují též ve městech, kde nacházejí dostatek potravy v okolí popelnic, mohou se tedy schovávat u zahřátých motorů aut a způsobit škody, které je potřeba nákladně opravovat. Tato zvířata hledají útočiště zejména v noci, narazit na kunu přes den je takřka nemožné.

Zdroj obrázku: Freepik

Důkaz? Otisky tlapek a zbytky potravy!

V chladných nocích hledají útočiště a auto jim jej poskytuje, protože motor vydává po vypnutí ještě dlouho teplo. Nejčastějšími důkazy o přítomnosti kun u motoru jsou otisky tlapek nebo zbytky potravy, které mohou zahrnovat skořápky od vajíček, mršiny i ohlodané části ptáků a ulovených zvířat. V tom případě je nutné zakročit dříve, než dojde k poškození kabeláže. A toaleta skrývá poklad, který si s kunami hravě poradí.

Voňavými kuličkami proti kunám

Záchodové závěsy nebo toaletní kuličky jsou nejlepším možným odpuzovačem kun, přitom stojí doslova pár korun a jsou k mání v každém supermarketu i v drogerii. Stačí zavěsit po jednom kusu na strany motoru pod kapotu. Důležité je též otřít motor hadříkem, aby kunu nelákal její vlastní pach. Odér WC závěsů ji pak od návštěvy zcela odradí, přičemž náplně v košíčcích nebo závěsech je nutné měnit každé tři měsíce.

Zdroj: https://www.carvolution.com/en/magazine/martens-car