Nenažranost jako problém číslo jedna. Nezkrotný hlad může mít hned několik příčin

Logicky víme, že bychom po jídle měli být sytí. Hlad by měl ustoupit do pozadí a ozvat se znovu za pár hodin. Někdy ale máme hlad neustále, i když se dostatečně najíme. Bez ohledu na to, kolik toho sníme, hlad nikam neodchází. Mohou za to špatné stravovací návyky, ale může se jednat také o nemoc. Jmenuje se polyfagie neboli neukojitelný pocit hladu. Co s tím dělat?

Co je polyfagie?

Polyfagie je neustálý pocit hladu, který po jídle nezmizí. Může a nemusí souviset s přibíráním na váze. Jedinci, kteří mají rychlý metabolismus, nepřiberou na váze ani v případě, že budou trpět tímto onemocněním. Existuje přitom mnoho příčin polyfagie. Jedním ze tří hlavních příznaků cukrovky je právě hlad. Polyfagie může být způsobena hypoglykémií, tedy nízkou hladinou cukru v krvi.

Nadměrný hlad se ale může objevit také při hyperglykémii, tedy při vysoké hladině cukru v krvi. Příčinou může být také špatná funkčnost štítné žlázy nebo se může jednat o příznak premenstruačního syndromu (PMS). Hlad se také objevuje, když málo spíme. Stejně tak se může jednat o vedlejší účinek při užívání některých léků.

Zdroj obrázku: Freepik

Je možná léčba?

Velmi vzácně se může polyfagie objevit také jako příznak Kleine-Levinova syndromu (KLS), kterému se říká syndrom spící krásky. Lidé zažívají epizody hypersomnie (nadměrné ospalosti) a s tím se projevuje také vyšší chuť k jídlu. Neustálý hlad je také příznakem Prader-‍Williho syndromu, což je vzácné genetické onemocnění.

Vždy se poraďte s lékařem, pokud máte neustále hlad i po jídle. Zejména když k tomu zažíváte také další příznaky. Lékař vám udělá test na glukózu i další hodnoty a zjistí příčinu hladu. Polyfagie je způsobena různými stavy a většinou ji lze léčit. Jedním ze základů léčby je změna stravy a cvičení. Životospráva je totiž nejdůležitější a nejlepší prevencí zdravotních problémů.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/polyphagia