Young Woman Eats Hamburger With Appetite Fast Junk Delicious Food Grey Background Closeup

Nenažranost jako problém číslo jedna. Nezkrotný hlad může mít hned několik příčin

Logicky víme, že bychom po jídle měli být sytí. Hlad by měl ustoupit do pozadí a ozvat se znovu za pár hodin. Někdy ale máme hlad neustále, i když se dostatečně najíme. Bez ohledu na to, kolik toho sníme, hlad nikam neodchází. Mohou za to špatné stravovací návyky, ale může se jednat také o nemoc. Jmenuje se polyfagie neboli neukojitelný pocit hladu. Co s tím dělat?

Co je polyfagie?

Polyfagie je neustálý pocit hladu, který po jídle nezmizí. Může a nemusí souviset s přibíráním na váze. Jedinci, kteří mají rychlý metabolismus, nepřiberou na váze ani v případě, že budou trpět tímto onemocněním. Existuje přitom mnoho příčin polyfagie. Jedním ze tří hlavních příznaků cukrovky je právě hlad. Polyfagie může být způsobena hypoglykémií, tedy nízkou hladinou cukru v krvi.

Nadměrný hlad se ale může objevit také při hyperglykémii, tedy při vysoké hladině cukru v krvi. Příčinou může být také špatná funkčnost štítné žlázy nebo se může jednat o příznak premenstruačního syndromu (PMS). Hlad se také objevuje, když málo spíme. Stejně tak se může jednat o vedlejší účinek při užívání některých léků.

Zdroj obrázku: Freepik

Je možná léčba?

Velmi vzácně se může polyfagie objevit také jako příznak Kleine-Levinova syndromu (KLS), kterému se říká syndrom spící krásky. Lidé zažívají epizody hypersomnie (nadměrné ospalosti) a s tím se projevuje také vyšší chuť k jídlu. Neustálý hlad je také příznakem Prader-‍Williho syndromu, což je vzácné genetické onemocnění.

Vždy se poraďte s lékařem, pokud máte neustále hlad i po jídle. Zejména když k tomu zažíváte také další příznaky. Lékař vám udělá test na glukózu i další hodnoty a zjistí příčinu hladu. Polyfagie je způsobena různými stavy a většinou ji lze léčit. Jedním ze základů léčby je změna stravy a cvičení. Životospráva je totiž nejdůležitější a nejlepší prevencí zdravotních problémů.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/polyphagia