Young Beautiful Woman Lying Bed Early Morning

Tropických nocí v tuzemsku přibývá

Vlny veder jsou stále více doprovázeny tropickými dny i večery. Teplé počasí se stále častěji objevuje nejen v exotických destinacích, ale také u nás v Česku. Je to způsobeno stálým oteplováním planety Země. Kdy máme co do činění s tropickou nocí? Jak teplé noci ovlivňují naše zdraví? A jak se v noci nejefektivněji ochladit?

Tropické noci

Velmi vysoké teploty během dne často znamenají vysoké teploty také v noci. O tropické noci v naší části Evropy můžeme mluvit, když noční teplota neklesne pod 18 stupňů Celsia.

Tropické noci ve střední a východní Evropě jsou považovány za neobvyklé. Častěji je zažívali obyvatelé jižní Evropy. V posledních letech došlo k nárůstu počtu tropických nocí. Odborníci předpovídají, že kvůli změně klimatu budou tropické noci ještě častější v jižní Evropě, stejně jako v jiných regionech.

Jak působí tropické noci na zdraví

Velmi teplé noci bývají zvláště nebezpečné, hlavně když je teplota po horkém dni stále vysoká. Jsou zvláště nebezpečné pro malé děti, starší osoby a chronicky nemocné.

Zdroj obrázku: Freepik

Tropické noci jsou zátěží pro tělo. Posilují negativní dopad vlny veder na zdraví. Zabraňují tělu se vzpamatovat z vysokých teplot během dne. Bez úlevy od tepla v noci se tepelný stres může v těle i hromadit.

Problémy se spánkem za horké noci

Jedním z nejčastěji pozorovaných účinků extrémních vln veder jsou problémy se spánkem. Teplo ovlivňuje jak schopnost usnout, tak kontinuitu spánku a promítá se do naší pohody po probuzení. Tropické noci mohou mít za následek podrážděnost, bolesti hlavy, problémy s koncentrací, pocit nedostatku odpočinku a regenerace. Teplo během dne způsobí, že se budeme cítit ještě hůře. Důsledkem tropických nocí může být také bolest kloubů.

Tropickému počasí přidává také vlhkost

Pokud je nejen vysoká teplota, ale také vysoká vlhkost vzduchu, je účinnost ochlazování lidského těla pocením velmi nízká. Proces odpařování potu z kůže se zpomaluje a po určité době se úplně zastaví. Když k tomu dojde, tělesná teplota stoupá nad tolerovanou normu, orgány jsou přetížené a pak začnou selhávat, což může vést k smrtícím stavům organismu.

Zdroj: https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/figures/increase-in-the-number-of, https://www.meteorologiaenred.com/en/tropical-night-and-equatorial-night.html, https://www.cdc.gov/climateandhealth/pubs/extreme-heat-final_508.pdf, https://www.cdc.gov/niosh/topics/heatstress/default.html, https://neurosciencenews.com/sleep-heat-21377/, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-exhaustion/symptoms-causes/syc-20373250