Dog 1861839 1280

Obezita je u mazlíčků neméně nebezpečná. Pomozte svému zvířecímu příteli co nejdříve

Kočky a psi patří mezi nejčastější domácí mazlíčky, a pokud si je pořídíme, máme odpovědnost i za jejich zdraví. K faktorům, které je ohrožují, patří mimo jiné i obezita, která obdobně jako u člověka je velice zátěžová a může vést k mnoha nežádoucím zdravotním komplikacím, postihujícím zejména srdce a zažívací trakt.

Nejčastější příčiny a příznaky obezity psů a koček

Nejčastější příčinou obezity bývá kombinace nevhodné stravy nebo příliš velkého objemu porcí s nedostatkem pohybu. V úvahu je však také nutno vzít další faktory, zejména plemeno a jeho tabulkové rozměry, fyzickou konstituci zvířete, věk a zdravotní stav. Většinou je na vině majitel zvířete, ale jsou i jiné případy, kdy si člověk například vezme již obézní zvíře z útulku.

Pokud jde o určení nadváhy nebo obezity, u většiny psů a koček to nebude problém. U plemen s dlouhou nebo velice hustou srstí mívají majitelé někdy tendenci obezitu přehlížet a považovat svého mazlíčka jen za huňatého. Nejlepší je však mít povědomí o váze zvířete a také předepsané váze pro dané plemeno. Pokud však jde o křížence, tam žádné tabulkové hodnoty stanoveny nejsou a obezitu je potřeba konstatovat vizuálně, zejména podle spodní části páteře, která se obvykle ztrácí v tukových polštářích a tělo pozbývá přirozené linie. Navíc obézní zvířata obvykle rychle ztrácejí energii i chuť ke hře a často bývají apatická.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak si s obezitou u zvířat poradit

Redukce hmotnosti by měla obdobně jako u člověka ideálně probíhat po konzultaci s veterinárním lékařem, který zvíře vyšetří a doporučí nejlepší postup. Může také nabídnout vhodné krmivo určené právě pro tyto účely. To obvykle obsahuje potřebné minerály, vitaminy a další látky a zároveň má snížený obsah tuku a případně i obilovin.

Důležitá je také ale motivace a důslednost člověka, majitele. Ten si totiž musí být vědom závažnosti obezity a jejích potenciálních následků, dodržovat stanovené dávky krmiva a mazlíčka mimo tyto dávky nepřikrmovat. Nezbytné je také přidat pravidelný pohyb, rovněž v závislosti na radách lékaře a stavu zvířete, přičemž zátěž je potřeba úměrně zvyšovat. Kočky je možno motivovat k pohybu instalací různých prolézaček, hračkami a podobně.

Zdroj: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/general/obesity