Aerial View Woman Pouring Hot Tea Drink

Ochucený čaj je kalorický. Jeho energetickou hodnotu zvyšuje cukr, med i alkohol

Čaj pro zahřátí? V chladném nebo sychravém počasí zní rozhodně velmi lákavě, protože se častěji pije pro zahřátí než kvůli doplnění tekutin. Přidávají se do něj různé přísady, samozřejmě cukr, med nebo ovocný sirup pro sladkou chuť, ale také citrusová šťáva nebo alkohol. A přestože samotný čaj nemá žádné kalorie, oslazený nebo s kapkou alkoholu se mění v kalorickou bombu, po které mohou růst kila navíc. Které ingredience jsou nejvíce kalorické?

Nadbytečné množství cukru

Přidání cukru nebo medu do čaje činí tento nápoj chutnějším pro děti i dospělé, kteří si do něj v zimním období přidávají i něco ostřejšího, jako jsou vodka, rum či griotka. V takovém případě už nelze považovat čaj za nízkokalorický. Půl lžičky medu nebo lžíce domácího sirupu jistě neublíží, problém nastává, když je pitný režim složený z těchto nápojů několikrát denně. V takovém případě se množství kalorií násobí a ovlivňuje se tím celkový energetický příjem.

Zdroj obrázku: Freepik

Co lžička, to 25 kcal

O jaké množství kalorií se jedná? Zatímco hořký čaj má nulový energetický příjem, jedna lžička cukru má přibližně 25 kcal. Dvě lžičky do čtyřech šálků denně tak můžou už energetickou bilanci dosti nabourat, protože jen v čaji se skrývá 200 kcal. Alternativou v tomto případě není ani med, lžička této zdravé přísady má 35 kcal. Na druhou stranu vyniká med antibakteriálními a protizánětlivými účinky, obsahuje řadu vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Ovocné sirupy nebo alkohol

Oblíbenou variantou je černý čaj se lžičkou sirupu, ideálně malinového, rakytníkového nebo z černého rybízu. Dávka ovocného sirupu je na tom, co se týče kalorií, obdobně jako cukr nebo med, záleží na množství cukru i zralosti ovoce při přípravě sirupů. Je nutné počítat s asi 20 kcal na jednu lžičku. O mnoho horší je bilance při přidání alkoholu, u vodky se jedná o 110 kcal, se stejným množstvím kalorií se musí počítat u rumu, nadto je třeba započítat ještě cukr, protože většina konzumentů si tento druh čaje ještě přislazuje.

Zdroj: https://healthwire.pk/healthcare/calories-in-a-cup-of-tea/, https://www.healthline.com/nutrition/tea-calories, https://www.webmd.com/diet/honey-health-benefits, https://www.medicalnewstoday.com/articles/322568