Diabetes 777002 1920 (1)

Omezení cukrů ve stravě může zabránit propuknutí známé civilizační choroby

Máte pocit, že když si neosladíte kávu nebo čaj, cukrovka vám nehrozí? Přidaný cukr je dnes bohužel obsažen téměř ve všech potravinách. Pokud máte k diabetu dědičné predispozice nebo vás váš lékař upozornil na stoupající hodnoty cukru v krvi, měli byste se mít na pozoru. Když už na vás cukrovka číhá, je jen ve vašich rukách, zda jí dovolíte ujmout se vlády nad vaším tělem. Zdravý životní styl, dostatek tekutin a omezení příjmu cukrů jsou vhodné nástroje k tomu, aby se vaše tělo ubránilo rozvoji cukrovky druhého typu. Jak jistě víte, existuje ještě cukrovka prvního typu, která je bohužel vrozená, nevyléčitelná a projevuje se již od dětství. Diabetes druhého typu přichází často až ve středním věku jako následek špatné životosprávy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jezte s rozmyslem

Cukru byste se měli vyhýbat obzvláště navečer. Během dopoledne jsou „rychlé“, tedy jednoduché, cukry (například v ovoci) v rozumném množství přínosné. Tělo z nich získá energii jednoduše a rychle. Z polysacharidů, cukrů složitých, se uvolňuje energie postupně. Jejich katabolismus je složitější, tělo je tedy odbourává postupně. Potraviny obsahující jednoduché cukry, stejně jako potraviny s vysokým obsahem polysacharidů, což jsou obiloviny, pečivo či těstoviny, je vhodné konzumovat dopoledne a k obědu. Odpoledne a navečer jsou lepší lehčí jídla s omezeným množstvím cukru.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co nás ohrožuje nejvíce?

  • Obezita, která je sama o sobě již považována za civilizační chorobu, s sebou nese mnoho dalších rizik. Obézní lidé jsou náchylní ke kardiovaskulárním onemocněním, nemocem pohybového aparátu a samozřejmě také cukrovce. 
  • Nepřejídejte se! Jezte raději menší porce vícekrát denně. Zařaďte do jídelníčku více zdravých potravin.
  • Nedostatek pohybu souvisí často s nedostatkem času, ale také s leností. Můžete se cítit přetížení, unavení. I tak si ale zkuste najít čas a trochu se rozhýbat. Místo jízdy autem si dojděte do obchodu pěšky. Nemusíte uběhnout maraton. Vaše tělo i duše vám poděkují za každý krok navíc.