Close Up Student Cheating Class

Pohled na domácí úkoly se mění a modernizuje

Téma školství je v médiích v poslední době velmi probírané. Objevují se názory, že současné vyučující metody jsou zastaralé, že doba se změnila a školství potřebuje modernizovat. S tímto souvisí i problematika domácích úloh. Jak to s nimi je a jsou vůbec povinné?

Povinně nepovinné domácí úlohy

Je běžným jevem, že si dítě ze školy přinese několik domácích úkolů, které musí zpravidla do následujícího dne zvládnout udělat. Pro některé děti, které chodí po škole do kroužků, to ale znamená, že tyto úkoly vypracovávají až pozdě večer. To s sebou pochopitelně nese už zvýšenou únavu a také nechuť k nim. Přitom učitelé vypracované domácí úkoly požadují.

Povinnost domácí úkoly dělat nemá oporu ve školském zákoně. Domácí úkoly jsou prostě nepovinné a neměly by být ani známkovány. Není ovšem výjimkou, že za zapomenutý či nevypracovaný úkol žák dostane pětku, která se počítá do známkového průměru. I proto se začaly objevovat mezi odbornou veřejností názory, že učitelé by na domácích úkolech lpět neměli.

crop-student-writing-notepad
Zdroj obrázku: Freepik

Hodně rodičů je pro domácí úkoly

Kdo na domácích úkolech trvá, jsou kupodivu sami rodiče. Možná mají pocit, že alespoň jimi se dítě něco naučí a doma se přinutí školním povinnostem věnovat. Ale ruku na srdce – vám by se líbilo si každý den nosit z práce pracovní úkoly a doma se jim ve volném čase věnovat?

Vydrželi byste to takto dělat občas, ale zanedlouho byste toho měli plné zuby. Stejně se musejí cítit i děti a studenti, kteří přes den mají ve škole toho naloženo více než dost a po příchodu domů musejí domácí úkoly dělat.

Domácí úkoly ano, ale jen občas

Zlatou střední cestou je dávat domácí úkoly občas, případně opravdu jen dobrovolně. A hlavně je neznámkovat. Možná i děti je pak budou s větší radostí vypracovávat a budou je bavit. Rozhodně by ale domácím úkolem nemělo být to, že si dodělají v pracovních sešitech to, co se nestihlo udělat ve škole. To je pak chyba vyučujícího.

Zdroj: https://www.usnews.com/education/k12/articles/should-kids-get-homework