Vyhněte se nejčastějším chybám během běhání a udržte si motivaci
Běhání je zdravá sportovní aktivita, která člověk nabudí endorfiny a zlepší mu nejen náladu, ale také fyzickou kondici. Běhat se dá za každého počasí, je třeba ale být na to dobře připraven. Někdy běžci dělají základní chyby, jimiž si běh a období po něm zbytečně komplikují. Pojďme se podívat na to, čeho je nutné se vyvarovat.
Neběhejte nachlazeni
Jde na vás rýma a kašel? Tak jestli si myslíte, že během bacily ze sebe vypudíte, opak bude obvykle pravdou. Oslabený organismus náporem fyzické námahy dostane zabrat, navíc vám běh možná ani nepůjde tak, jak jste zvyklí.
Příliš mnoho vrstev na sobě
V chladném počasí je třeba před zimou svůj organismus chránit. Ale ne moc. Při běhu se zahřejete, proto na sobě nemusíte tolik vrstev jako u běžné chůze. Jste-li přehřátí, bude se vám běhat nepříjemně, více se budete potit a nebude to ono.
Zapomenete na prvotní zahřátí svalů
Než vyběhnete na trať, měli byste zahřát svaly, a to nejlépe dynamickým cvičením, které je vhodnější. Jestliže byste zvolili statické protažení, neprohřáté svaly by se mohly poškodit. K dynamickému cvičení patří například pomalý běh či chůze po dobu asi 5 až 10 minut. To postačí k tomu, abyste se zahřáli. Tímto se vyvarujete toho, aby se nezahřáté svaly přetížily a došlo u nich k natržení či jinému poškození.
Nedoplňujete živiny
I při běhu je nutné doplňovat živiny – především vodu. Láhev s ní byste si měli s sebou brát na každé běhání. Živiny je ovšem třeba doplnit hlavně po běhu. Asi tři čtvrti hodiny po tréninku je vhodné sníst jídlo, jež obsahuje proteiny a sacharidy v poměru 3 : 1. Ideální je sníst tvaroh, vejce, ovesné vločky.
Motivaci a chuť běhat si udržíte především dodržováním správných pravidel, které vás ochrání před případnými zdravotními problémy. Běhat byste měli pravidelně, alespoň dvakrát nebo třikrát týdně.
Zdroj: https://www.verywellfit.com/common-running-mistakes-to-avoid-2911703