Mother With Son Home

Pravidlo pěti sekund vědci vyvrátili. Jídlo spadlé na zem bakterie kontaminují okamžitě

Bonbóny, lízátka, sušenky, sendviče, ovoce i jiné potraviny mohou náhodou upadnout. Když k tomu dojde, mnozí si připomenou pravidlo pěti sekund, rychle zvednou produkt ze země a bez strachu ho snědí. Je to ale skutečně bezpečné? Pravidlo pěti sekund si vzali na mušku vědci.

Pravidlo pěti sekund

Pravidlo pěti sekund je teorie, která tvrdí, že potraviny, které spadly na podlahu, lze stále sníst, pokud se zvednou do pěti sekund. Rychle sebrat, ofoukat a nic nás neohrožuje. Během pěti sekund nemají mít žádné mikroorganismy z kontaminovaného povrchu šanci přesunout se na jídlo. Jedná se o fakt, nebo mýtus?

Výsledky odborných testů

Vědci se rozhodli odpovědět na pravidlo pěti sekund. Výzkum byl proveden vědci z Rutgers University v New Jersey. Profesor Donald Schaffner, specialista na potravinářskou vědu, a jeho tým zjistili, že vlhkost, typ povrchu a doba kontaktu se zemí mají výrazný vliv na stupeň kontaminace. Výzkumníci provedli testy na čtyřech různých površích – nerezové oceli, keramických dlaždicích, dřevě a koberci. Ve studii použili čtyři různé potraviny – meloun, chléb, chléb s máslem a želé bonbóny. Podívali se na to, jaké změny nastanou za méně než jednu sekundu, pět sekund, třicet sekund a tři sta sekund. Výzkum byl proveden za pomoci nepatogenního „bratrance“ salmonely, bakterie přirozeně se vyskytující v lidském trávicím systému. Každý scénář byl analyzován. Celkem bylo získáno 2560 vzorků.

Zdroj obrázku: Freepik

Která potravina obsahovala nejvíce bakterií?

Nejvíce nečistot bylo zaznamenáno v případě melounu a nejméně u želé bonbónů. Přenos bakterií z povrchu na potraviny je nejvíce ovlivněn vlhkostí. Bakterie nemají nohy, pohybují se vlhkostí, a čím vlhčí je jídlo, tím větší je riziko přenosu. Kromě toho delší doba kontaktu s potravinami obvykle vede k tomu, že se z každého povrchu do jídla přenese více bakterií.

Jak je to s povrchem?

Ve studii vyšlo najevo, že na koberci je rychlost přenosu bakterií nejmenší. Podle profesora Schaffnera je pravidlo pěti sekund významným zjednodušením toho, co se skutečně stane, když se bakterie dostanou z povrchu na potravinu. Jak zdůrazňuje, bakterie nepotřebují pět sekund – mohou okamžitě kontaminovat jídlo spadlé na zem.

Zdroj: https://www.houstonmethodist.org/blog/articles/2021/oct/is-the-five-second-rule-actually-true/