Woman Spraying Insect Repellent Skin Outdoor

Doporučovaný vitamín B1 komáry nezaplaší. Účinnější je domácí repelent s příjemnou vůní

V horkém létě nebo vlhkém podzimu lidé řeší, jakým způsobem ochránit pokožku před komářími útoky. V poslední době jsou oblíbené různé thiaminové náplasti nebo doplňky stravy s touto látkou. Jedná se o vitamín B1, který má vliv na energetickou přeměnu v buňkách a je důležitý pro fungování nervové soustavy, srdce nebo trávicího ústrojí. Podle reklam také odpuzuje dotěrný hmyz, zejména komáry nebo ovády. Funguje opravdu zvýšení příjmu vitamínu B1 jako repelent? Na otázku odpovídají přímo vědci.

Poruchy nervů, slabost i brnění

Thiamin patří coby vitamín B1 mezi nejdůležitější látky potřebné pro správné fungování těla, především při energetické přeměně cukrů, alkoholu nebo rozvětvených mastných kyselin. Je zásadní pro bezchybné fungování nervové soustavy, proto při jeho nedostatku dochází k poškození neurotransmiterů vedoucího k chronické únavě, slabosti, brnění nebo nezcitlivění končetin. Doprovodným jevem jsou záněty nervů, poruchy psychiky a koncentrace nebo deprese. Úbytek thiaminu oslabuje obranyschopnost organismu a brání dostatečnému vylučování toxinů z těla.

Zdroj obrázku: Freepik

Funguje B1 jako repelent?

Vitamín B1 je tedy významný pro správný chod organismu, často se o něm hovoří jako o odpuzovači komárů. Je tomu skutečně tak? Průkazné výzkumy na toto téma neexistují v souvislosti se suplementací ani při použití zevních náplastí s thiaminem. Z toho důvodu Anthony Ives a Susan Paskewitzová, američtí vědci z Wisconsinské univerzity v Madisonu, provedli studii, která si dala za cíl teorii ohledně vitamínu B1 vůči komárům potvrdit nebo vyvrátit. Rozdělili účastníky studie do dvou skupin, jedna dostávala thiaminové tablety po dobu jednoho týdne, druhá jen placebo. A výsledek? Podle vědců nebyl rozdíl mezi oběma skupinami a B1 vliv žádný na ochranu před komáry nemá.

Tea tree oil je vhodnější

Jak tedy účinně bojovat s komáry, když vitamín B1 účinným repelentem není? Je vhodné vyzkoušet osvědčené přírodní prostředky, které neobsahují agresivní chemické látky, zejména se doporučují esenciální oleje. Vysoce efektivní je tea tree oil nebo extrakt z pomerančových květů. Domácí repelent si může každý připravit ze sklenice čisté vodky a z 20 mililitrů esenciálního oleje. Po smíchaní se roztok přelije do lahvičky s rozprašovačem a aplikuje se před pobytem ve venkovním prostředí přímo na pokožku.

Zdroj: https://entomologytoday.org/2022/11/21/vitamin-b1-not-mosquito-repellent/