Předmáčení prádla zvýší účinnost praní a usnadní čištění odolných skvrn
Praní prádla je činnost, která je díky automatické pračce v současné době značně zjednodušená. Stačí dát prádlo do bubnu, zvolit vhodný program, přidat prací prostředek a aviváž a pračka vše vypere za nás. To, co považujeme za samozřejmost, bylo v minulosti nemyslitelné. Pralo se ručně na valše a praní bylo činností velmi fyzicky i časově náročnou. Tomu je naštěstí již konec. Někdy se ale návrat do minulosti vyplatí. Ve kterých případech?
Co s odolnou špínou
Když se na oblečení objeví odolná špína, kolikrát si s ní automatická pračka neporadí. Můžeme mít k ruce sebelepší prací prášek, a stejně na oblečení skvrny zůstanou. Dříve naši předkové před samotným praním prádlo namáčeli, aby ho zbavili největší špíny. Obvykle takto činili na noc, což byla dostatečně dlouhá doba.
Na namáčení je výborná jedlá soda, která rozpouští špínu. Tu rozpustíte v horké vodě, do které dáte prádlo. Odolnou špínu pak je možné ještě v ruce předeprat, než dáte prádlo do pračky. Je to vyzkoušená metoda, která opravdu funguje.
Někdo problém se zažranou špínou řeší praním dvěma programy za sebou. Je to ale zbytečné, protože spotřebujete dvakrát více pracího prostředku, vody i elektrické energie. Předeprání se jeví jako lepší varianta.
Co použít na namočení prádla
Kromě uvedené jedlé sody můžete ještě na namáčení prádla použít přípravek, který si sami vyrobíte. Budete k tomu potřebovat borax, jedlou sodu a prací prostředek, a to v poměru 1 : 1 : 2. Do této směsi namočíte prádlo, které budete každou hodinu pomíchávat. Po čtyřech hodinách je pak možné prádlo vyprat v automatické pračce na správně zvolený prací program.
Můžete také nechat prádlo odmočit přes noc. Tímto způsobem lze ošetřit lůžkoviny, ručníky i pracovní oděvy. Když si zvyknete prádlo předepírat, stane se běžnou součástí praní, takže už nebudete prát prádlo jiným způsobem.
Zdroj: https://www.marthastewart.com/1109588/12-things-you-should-do-putting-your-laundry-machine