Close Up Portrait Young Pretty Woman Taking Shower

Přehnaná hygiena snižuje imunitu. Častěji mýt potřebují jen některé části těla

Každodenní sprchování je pro mnoho lidí rituálem. Tento zvyk, ačkoli se zdá být v pořádku, dokonce nezbytný, není zrovna zdravý. Přílišná čistota našemu tělu ani imunitě neprospívá. Když se často sprchujeme, splavujeme z těla i potřebné a prospěšné bakterie.

Nepřehánějte to s čistotou

Důkladné drhnutí houbou nebo mýdlem každý den není nutné. Tímto způsobem otřeme epiderm, který je přirozenou ochrannou bariérou naší pokožky. Kosmetiku je také třeba vybírat se zdravým rozumem. Náš imunitní systém potřebuje určitou stimulaci prostřednictvím běžných mikroorganismů, nečistot a dalších faktorů prostředí, aby byl schopen produkovat ochranné protilátky.

Časté sprchování v průběhu života může snížit obranyschopnost a správné fungování imunitního systému. Samozřejmě nemluvíme o běžném mytí rukou. V těchto místech se usazuje nejvíce bakterií a je třeba je často umývat. Zejména v choulostivých situacích, jako je návštěva obchodu, příchod ze zahrady nebo jídlo.

Female Legs Coming Out Bathroom (1)
Zdroj obrázku: Freepik

Zaměřte se pouze na tato místa

Existují však tři důležitá místa na našem těle, která bychom si měli umývat každý den. Mluvíme o intimních oblastech, podpaží a nohou. Tyto části našeho těla vyžadují každodenní mytí a poctivou péči, protože jsou nejvíce vystaveny výskytu plísní a patogenních mikroorganismů. Péči o tyto oblasti potvrzují také lékaři a odborníci.

Hygiena je nesmírně důležitá. Udržuje naše zdraví a duševní pohodu. Proto se většina z nás koupe každý den. Je však možné to přehnat a umývat se příliš často nebo umývat části těla, které nejsou potřeba. To může zničit prospěšné bakterie, které umožňují lidskému mikrobiomu rozlišit dobré, prospěšné patogeny od těch špatných, škodlivých.

Zdroj: https://www.health.harvard.edu/blog/showering-daily-is-it-necessary-2019062617193, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6515324/, https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-shower-bath-mistakes, https://myhealth.ucsd.edu/Spanish/RelatedItems/3,82141, https://www.medicalnewstoday.com/articles/personal-hygiene