Při vytahování klíštěte existuje bezpečný postup, který sníží riziko přenosu infekce
Jarní období je spojeno s příjemným teplým počasím a bohužel také s větší aktivitou klíšťat. Zatímco v chladném zimním počasí přezimují a dají aspoň na chvíli pokoj, s příchodem jara začínají stále častěji ohrožovat své okolí. Není příjemné si z procházky v přírodě přinést na sobě klíště. Důležité je pak ho co nejdříve vytáhnout. Znáte správný postup?
Co nevíte o klíšťatech
Klíště obecné, u nás nejrozšířenější zástupce čeledi klíšťatovitých, je roztoč živící se krví savců, plazů nebo ptáků. Zatímco samice měří až 4,5 cm, samečci jsou o něco menší, asi 2,5 cm. Na chodidlech má klíště takzvaný Hallerův orgán, kterým detekuje CO2. Díky němu je klíště schopné vyslídit svou případnou oběť.
Nejčastěji se klíšťata vyskytují ve vlhkém prostředí, milují lužní lesy a vlhké louky a lesy. Teplým a suchým oblastem se vyhýbají. V současné době na ně narazíme i v nadmořských výškách nad 750 metrů nad mořem.
Proč jsou klíšťata nebezpečná
Možná by nám přítomnost klíšťat tak moc nevadila, kdyby nebyla přenašeči velmi nebezpečných nemocí, jako je lymeská borelióza, klíšťová encefalitida nebo ehrlichióza. Proto je třeba se před klíšťaty chránit vhodným oblečením do přírody a použitím repelentů.
Jak vytáhnout klíště z kůže
Pokud na sobě objevíte přisáté klíště, nemusíte začít panikařit. Je důležité ho co nejdříve vytáhnout, což určitě zvládnete sami. Stačí k tomu použít vhodné nástroje, nejčastěji pinzetu. Rukou klíště nevytahujte. Také ho nemazejte olejem nebo krémem. Tím byste zablokovali jeho dýchací cesty. Protože by se pak klíště dusilo, začalo by do vaší pokožky zvracet. To by mohlo významně zvýšit riziko nákazy nemocí.
Při vytahování klíště uchopte pinzetou co nejblíže k pokožce. S klíštětem nekruťte, ale jemným tahem ho z kůže vytáhněte. Potom ránu vydezinfikujte peroxidem vodíku, ajatinem nebo dezinfekcí s obsahem alkoholu. Po odstranění klíštěte si omyjte pečlivě ruce.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441855/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36603231/, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/lyme-disease/ticks-and-lyme-disease, https://www.health.state.mn.us/diseases/tickborne/diseases.html, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick,