Spaleniny

Připálený hrnec snadno vyčistí domácí prostředky, chce to jen zvolit ty správné

Z kuchyně se valí kouř a vám je už jasné, co se tam asi děje. Ty brambory na plotně, o kterých jste si mysleli, že jste je vypli, se ve skutečnosti vařily dál. Po pořádném vyvětrání jdete zkontrolovat napáchané škody a zjistíte, že dno vašeho oblíbeného hrnce pokrývá silná páchnoucí černá vrstva čehosi, co nejde odstranit. Po použití hrubé síly se sice zbavíte přiškvařené hmoty, která bývala bramborami, ale hrnec je stále připálený. Svůj boj s připáleninou nevzdávejte, existuje několik způsobů, jak nádobí zachránit.

Zdroj obrázku: Freepik

Ingredience vybírejte podle materiálu nádobí

Vždy dbejte na to, abyste zvolili správné přírodní čističe na určitý povrch, jinak byste mohli napáchat ještě větší škody. Nejnáchylnější je teflonové nádobí, u kterého nesmí dojít k mechanickému narušení teflonové vrstvy. Ta by pak mohla při vaření kontaminovat veškeré pokrmy, které na teflonu připravíte, a jak všichni víme, teflon může být karcinogenní. Proto používejte jen šetrné ingredience, které nemají abrazivní účinky. Například vodu se solí, kterou necháte rozpustit, a výsledný roztok nalejete do nádobí, kde bude alespoň 12 hodin působit. Po uplynutí této doby roztok v pánvi nebo hrnci 10 minut povařte a vylijte. Poté jemně očistěte houbičkou a pánev bude jako nová.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlá soda dokáže zázraky

Pokud se vám podařilo připálit hrnec z nerezové oceli, sáhněte po sodě. Posypejte připálený povrch polovinou balíčku jedlé sody a pomalu přilévejte 3 litry vroucí vody. Připálenina se začne sama odlupovat a výsledky uvidíte do deseti minut. Poté vydrhněte houbičkou s přípravkem na mytí nádobí a opláchněte teplou vodou.

Na litinové hrnce použijte sůl s olejem. Nejprve připáleninu obruste solí a poté potřete olejem. Nechte alespoň hodinu působit a umyjte. Uvidíte sami, že s pomocí těchto postupů nezanechají připáleniny žádné stopy.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-clean-burnt-pots-scorched-pans-140547