Arrangement Natural Various Herbs High View

Příroda je otevřená lékárna. Léčivé byliny si můžeme nasbírat na každém kroku

Bylinné nálevy jsou již po staletí známé pro své blahodárné účinky na tělo. Na procházce po louce nebo na vlastní zahradě můžete najít mnoho léčivých bylin, ze kterých si doma uděláte vynikající a léčivé čaje a nálevy. Jaké byliny můžete sbírat během léta a využívat je během celé zimy? Když je dobře usušíte nebo zpracujete a uskladníte, můžete si z nich čaj udělat i uprostřed zimy.

Vlastnosti letních bylin, které můžete využít

Většina bylinek obsahuje silné antioxidanty. Tyto látky chrání naše buňky před negativními účinky volných radikálů. Nejsilnější antioxidanty má heřmánek, zlatice nebo černý bez. Byliny také pomáhají při průjmech, když sáhnete po správném druhu. Nejlepší jsou rostliny bohaté na třísloviny, jako jsou listy maliníku, ostružiníku, oddenky mochny nebo dubová kůra.

Byliny vám také pomohou s vysokou hladinou cholesterolu v krvi. Působením pektinů se jeho hladina sníží a dojde k regulaci vstřebávání glukózy. Tohoto účinku nejlépe dosáhnete konzumací jablek. Na nachlazení vám pomůže proskurník, plicník nebo jitrocel. Proti bolesti, úzkosti a únavě je nejlepší máta, levandule nebo meduňka. Sníží hladinu stresu a podpoří zdravý spánek.

Zdroj obrázku: Freepik

Co se vyplatí sbírat během léta?

Během letá můžete sbírat mnoho bylin. Mezi nejoblíbenější patří divizna mnohokvětá. Nálevy vám pomohou s astmatem, infekcemi dýchacího ústrojí a kašlem. Obklady můžete použít na těžko se hojící rány nebo popáleniny. Díky protizánětlivým vlastnostem se pro léčbu kožních poranění používají již po staletí.

Sbírat můžete také chrpu, která funguje jako přírodní regulátor krevního tlaku. Podporuje také činnost žaludku a jater. Léto je ideální i na sběr levandule, kterou můžete použít na mnoho způsobů. V každém případě vám zlepší náladu a pomůže vám s nespavostí. V létě byste se měli pustit také do sběru květů lípy. Pomůžou vám při nachlazení a vyrobit z nich můžete nálevy, tinktury i lahodný sirup.

Zdroj: https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/vitamins-and-supplements/herbal-licensed/best-herbal-medicines/