Lady Is Sitting Airplane Looking Out Shiny Sun Through Window

Převoz jídla a pití letadlem má odlišná pravidla podle cílové destinace

Pokud jde o leteckou dopravu, mnoho cestujících má otázky ohledně toho, jaké předměty si mohou vzít na palubu, zejména co se týče jídla a pití. Pravidla a předpisy týkající se přepravy potravin se mohou lišit v závislosti na typu zavazadel a cílové destinaci. Pochopení těchto pokynů je nezbytné, abyste se vyhnuli jakýmkoli komplikacím během své cesty.

Je možné vzít si do letadla jídlo?

V případě odbavených zavazadel, což jsou zavazadla přepravovaná v nákladovém prostoru letadla, můžete přepravovat potravinářské výrobky, pokud nejsou zakázané, nebezpečné a neporušují celní předpisy (je vhodné zkontrolovat pravidla platná v příslušné zemi před cestou). Pokud však jde o příruční zavazadla, která si vezmete s sebou na palubu, je věc o něco složitější, protože závisí na cílových a tranzitních zemích. Obecná odpověď na otázku, zda si můžete vzít jídlo na palubu, je ano, ale ne všechny druhy potravin jsou povoleny v příručním zavazadle.

Zdroj obrázku: Freepik

Evropská unie: Jídlo v příručním zavazadle

Pokud cestujete v rámci Evropské unie, mít jídlo v příručním zavazadle nebude problém. V rámci EU můžete cestovat s téměř jakýmkoli druhem jídla po ruce. V rámci Evropské unie bez problémů přepravíte i zeleninu a ovoce. Pokud se však rozhodnete letět mimo EU, je vhodné si ověřit, jaké jídlo si můžete vzít do letadla. Nejběžnější položky zakázané v příručních zavazadlech na letech mimo EU jsou:

  • mléčné výrobky,
  • maso,
  • živočišné produkty,
  • čerstvá zelenina,
  • čerstvé ovoce.

Celní předpisy jednotlivých zemí mohou také zakázat dovoz některých potravinářských výrobků na jejich území, proto se vyplatí si před odjezdem ověřit předpisy platné v konkrétní zemi.

Nápoje v příručním zavazadle: Mizí limity?

Samostatnou záležitostí jsou nápoje v příručním zavazadle. Bezpečnostní pravidla jasně říkají, že na palubu letadla smíte vzít pouze jeden litr tekutin v nádobách o maximálním objemu 100 mililitrů. Voda a další nápoje jsou ošetřeny na stejné úrovni jako šampon, sprchový gel nebo zubní pasta a jsou zahrnuty v tomto limitu.

Limit na tekutiny, které lze přepravovat v příručním zavazadle, se však již brzy může stát minulostí. Moderní 3D skenery umožňují kontrolu příručních zavazadel bez nutnosti vylučovat tekutiny nebo elektronická zařízení. To znamená, že limit na kapaliny, který byl stanoven z bezpečnostních důvodů, již nebude platný. Spojené království bude první zemí, která tuto změnu zavede.

Zdroj: https://www.going.com/guides/bringing-food-on-a-plane