Close Up View Delicious Chocolate Wooden Table

Bílý povlak na čokoládě je přirozený jev a není zdraví závadný

Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších sladkostí. Někdo dává přednost mléčné čokoládě, jiný má raději hořkou. Tuto pochoutku mají rády děti i dospělí. Čokoláda je dokonce i zdravá, zejména tehdy, když obsahuje vysoké procento kakaového másla. Je totiž pak bohatá na hořčík. Co to ale znamená, když se na ní vytvoří bílý povlak? A je možné takovou čokoládu konzumovat?

Zdraví prospěšná čokoláda

Už jsme si řekli, že čokoláda obsahuje hořčík. Nejzdravější jsou varianty, jež obsahují minimálně 70 % kakaa. Pak v nich je totiž méně tuku a cukrů. Je zdravé si dopřát čokoládu v menším množství. Když ji budete jíst po stogramových tabulkách, spíše se dopracujete k nadváze. Stačí malý kousek, abyste si udělali radost, když máte chuť na sladké. Kromě hořčíku obsahuje čokoláda také fosfor, zinek a vitamíny skupiny B a E.

Pocity radosti z konzumace čokolády navozuje obsah polyfenolů a fenylethylaminu. Ideální denní množství čokolády je maximálně 50 gramů. Pamatujte si, že méně je více. Stačí si vzít jeden či dva kousky čokolády. Takové množství určitě nepovede k přibývání na hmotnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Co je to bílý povlak na čokoládě

Určitě jste se již setkali s tím, že se na čokoládě, kterou jste měli doma, vytvořil bílý povlak. Obvykle si lidé myslí, že je to plíseň, takže čokoládu raději vyhodí. Přitom tomu tak ale není. Bílý povlak je tuk, který se vysrážel na povrchu čokolády vlivem změn teplot. Obvykle k tomu dojde tehdy, když je čokoláda vystavena vyšší teplotě. Někdy si ji tak již můžete přinést z obchodu.

I s bílým povlakem je čokoláda jedlá a není třeba ji hned vyhazovat. Je sice nevzhledná, ale neotrávíte se z ní. Byla by tedy škoda, aby skončila v odpadkovém koši. Určitě ji nebudete v takovém stavu někomu dávat jako dárek. Klidně ji ale můžete bez obav sníst. Bílý povlak nijak nezmění její chuť.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/270272, https://www.healthline.com/nutrition/7-health-benefits-dark-chocolate, https://universityhealthnews.com/daily/memory/2-chocolate-benefits-for-your-brain-improves-memory-and-mood/, https://www.eatingwell.com/article/8028120/is-white-coating-on-chocolate-safe/