Bouquet Dried Lavender Tied With Ribbon Aroma Lavender Candle Lies White Airy Fabric Selective Focus With Shallow Depth Field Harmony

Díky nasušení si krásnou barvu a vůni levandule můžeme užít po celý rok

Pěstujete levanduli a chystáte se ji sušit, ale nemáte zatím žádné zkušenosti? Nejdůležitější je především pravidelnost a načasování. Vzít v potaz je třeba nejen fázi vývoje, ale dokonce i denní dobu. Kytice levandule provoní dokonale každý kout domu a ještě k tomu odpudí moly. Pojďme se podívat, jak nejlépe sušit levanduli.

Kdy začít sklízet?

Pohled na levandulové farmy je vždy dokonalým zážitkem. Jednu z nich máme na jižní Moravě. Tyto farmy jsou různě po světě. Vypadají úplně fantasticky, proto není žádným překvapením, že je pro spoustu lidí lákadlem pěstovat tuto rostlinu i na svém vlastním pozemku. Levandule na skalce nebo v květináči není žádným překvapením.

Máte v plánu tuto rostlinu nasušit tak, abyste vytvořili aromatické sáčky a mohli tak cítit tuto vůni i v dalších obdobích mimo léto? Levanduli určenou k sušení sbírejte v červenci nebo srpnu. Hodně záleží na konkrétní odrůdě a stupni vývoje. Běžným pravidlem je stříhat levanduli před úplným rozvitím všech květů, kdy je na jedné straně vidět jejich atraktivní barva, ale značná část zůstává v poupatech.

Zdroj obrázku: Freepik

Dodržujte čas

Nejdůležitější před samotným sběrem levandule určené k sušení je načasování. Vyvarujte se sběru květů ráno, kdy je vlhkost, hrozí tím plíseň. Nejvhodnější dobou je poledne, kdy je levandule nejbohatší na vzácné esenciální oleje. Levanduli netrhejte, použijte ostré zahradnické nůžky.

Jak správně sušit

Pamatujte, že levandule se nemá sušit na slunci, jinak se připravíte o její atraktivní barvu a vůni. Květiny ihned po nařezání nasbírejte do nepříliš silných trsů a svažte je provázkem nebo stáhněte gumičkou. Pověste tyto kytice na suché, zastíněné a vzdušné místo květy dolů. Důležitý je odstup mezi jednotlivými kyticemi 15–20 cm.

Využití

Levandule bude připravená po tomto procesu zhruba za týden. Po usušení květy oddělte od stonků a usušený materiál uložte do dobře uzavíratelné sklenice. Květy lze vložit také do bavlněných, plátěných nebo jutových pytlů. Dejte je do skříně nebo šuplíku k oblečení. Oděvy ochráníte před moly a váš šatník bude nádherně vonět.

Levandule najde využití i v kuchyni. Je skvělá během pečení nebo pro přípravu uklidňujících nálevů. Rostlinu lze využít i ke koupeli.

Zdroj: https://www.gardenia.net/guide/how-to-preserve-the-fragrance-of-your-lavender