42809

Problémy se spánkem vyřeší pravidelný režim, osvědčené rituály i příjemné prostředí

Potíže se spánkem jsou pro všechny velmi nepříjemné. Většina dnešních tipů pro lepší usínání bude fungovat nejen pro dospělé, ale také pro děti (kromě alkoholu a kofeinu). Jakmile se budete držet těchto pěti tipů, usínání bude mnohem jednodušší a příjemnější. V každém případě se lépe vyspíte a budete mít mnohem lepší den. Zkuste alespoň několik z těchto tipů a budete mít lepší noci.

Pravidelný režim

Pro dospělé i děti je velmi důležitý režim. Vždy se probouzejte a choďte spát ve stejnou dobu. Tohle je nejlepší způsob, jak si vytvořit jasný spánkový plán. Díky tomu se vám nestane, že budete špatně usínat. Na začátku to možná bude těžší, ale postupem času se vám tato snaha vyplatí. Dodržujte tento režim také o víkendech.

Rituály před spaním

Každý si může vytvořit svůj vlastní rituál, a to včetně dětí. Může se jednat o čtení v posteli, poslech hudby, jóga nebo meditace. Rozhodně by se mělo jednat o něco, co budete schopní dělat každý večer, i když budete velmi unavení nebo nemocní.

335
Zdroj obrázku: Freepik

Omezení kofeinu a alkoholu

Tato rada je pouze pro dospělé. Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu v pozdějších denních a večerních hodinách. Možná si myslíte, že vás alkohol uspává, ale není to pravda. Jen rozhodí celý váš systém a udržuje mozek bdělý, i když máte pocit, že jste unavení.

Fyzická aktivita

Před spaním si můžete také zacvičit. Neměli byste cvičit příliš intenzivně, ale jóga, protažení nebo lehké kardio vám hodně pomůže usnout. Bohatě vám postačí, když si zajdete před spaním na krátkou procházku. Nadýcháte se čerstvého vzduchu a ještě se příjemně unavíte.

Zlepšete své prostředí

Příjemné prostředí vždy zajistí, že budete lépe a rychleji usínat. Myslete na měkké a pohodlné povlečení, kvalitní polštář, deku i matraci. Přidejte také krásná světýlka, obraz nebo jiné dekorace. Při usínání vám pomůže také vůně, přičemž levandule je v tomto případě nejlepší.

Zdroj: https://www.webmd.com/women/insomnia-tips