První raná zelenina plní pulty obchodů. Tu nejlepší poznáme podle velikosti a barvy
Po zimě plné zavařenin a nakládané zeleniny se jistě každý z nás těší na tu čerstvou. Právě teď je navíc období, kdy se do obchodů dostává první vypěstovaná zelenina tohoto roku neboli raná zelenina. Tento druh bohužel není pěstovaný na polích, ale ve sklenících. Je to z toho důvodu, že podmínky pro pěstování zeleniny venku přichází později, a taková zelenina se tak do obchodů dostane až koncem května nebo začátkem června.
Jaké jsou nevýhody rané zeleniny
Raná zelenina je ze skleníků, a tudíž se při jejím pěstování používá řada chemikálií, jako jsou dusíkatá hnojiva či postřiky proti škůdcům. Tyto látky by zdravým dospělým jedincům neměly ublížit, ale jsou skupiny, kterým se jejich konzumace nedoporučuje.
Přihnojování dusíkatým hnojivem je poměrně běžná praktika. Dusíkaté hnojivo je typ minerálního hnojiva, které podporuje růst rostlin. Při nadměrném využívání této praktiky ale může dojít k hromadění dusíku v hnojené zelenině. Některé druhy mají schopnost vázat dusík větší než jiné. Některé druhy rané zeleniny, které dusík hromadí více, jsou například ředkvičky, špenát, pažitka či hlávkový salát. Naopak rajčata a okurky mají tuto schopnost minimální.
Další nevýhodou je fakt, že raná zelenina má menší přísun slunečního záření, a tudíž často i menší obsah živin, což se projevuje například ne tak výraznou vůní či chutí.
Jak vybrat správnou zeleninu
U zeleniny je dobré se zaměřit na více faktorů. U té rané je dobré posuzovat i velikost. V tomto případě totiž neplatí čím větší, tím lepší. Nadměrná velikost může indikovat to, že byl plod příliš hnojen právě dusíkatými hnojivy, a není tak vhodný pro děti do tří let, seniory, alergiky či lidi s autoimunním onemocněním nebo špatným žaludkem. Ideálně tak vybírejte střední velikost. Stejně tak si dejte pozor na to, aby byla zelenina pevná a nebyly na ní zvláštní skvrny či zabarvení.
Zdroj: https://www.foodsafetyfirst.com.au/2016/08/tips-buying-fruit-vegetables