Man Holding Fresh Beetroot

Řepný kvásek je přírodní lék na nachlazení i pro očistu organismu. Připravit si ho může každý

Červená řepa je královnou podzimní a zimní sezóny, mezi odborníky je považována za tuzemskou superpotravinu, kterou si může vzhledem k ceně dovolit úplně každý. Z červené řepy se dá připravit rovněž řepný kvásek, který násobí její jedinečnost, k tomu je jeho příprava nadmíru snadná. Multivitamínový kváskový nápoj z řepy může být spojencem v boji proti nachlazení a chřipce, k tomu celkově posílí tělo a jeho obranyschopnost. Proč si jej připravit do zásoby a proč po něm sáhnout každý den?

Řepný kvásek při nachlazení a pro posílení imunity

Mnohem účinnější než multivitamínové preparáty z lékárny, k tomu o dost levnější a bez jakýchkoli chemických přísad a přidaných látek. Řepný kvásek je výtečným prostředkem pro posílení obranyschopnosti a má na tělo mnoho pozitivních účinků. Může se konzumovat preventivně, protože je zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů, ale sáhnout po něm lze i při prvních příznacích nachlazení nebo chřipky. Pomáhá čistit krev od toxinů i bakterií a virů, proto je výtečným spojencem proti nemocem i celkové slabosti organismu. Nápoj lze užívat při chudokrevnosti, v těhotenství a doporučuje se též kojícím ženám.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní probiotika v nápoji

Hotový řepný kvásek se může přidávat do boršče, ale může se konzumovat také samotný jako nápoj. Skvěle doplní potřebné vitamíny a mikroprvky, navíc obsahuje lehce stravitelné železo, což ocení pacienti s anémií. Kromě toho je zdrojem přírodních probiotik, proto se hodí pro regulaci trávení i při antibiotické léčbě pro regeneraci střevní mikroflóry. Oproti obecnému mínění řepný kvásek není vylisovaná šťáva z červené řepy, která naopak může způsobovat při každodenním pití potíže.

Jak připravit řepný kvásek

Na výrobu řepného kvásku je potřeba připravit čistou a napařenou velkou hliněnou nebo keramickou nádobu s víkem, případně skleněnou nádobu o objemu 5 litrů. V hrnci se svaří jeden litr vody s plochou lžící soli, může se přidat bobkový list, hřebíček, nové koření nebo pepř. Mezitím se oloupe řepa, jsou potřeba asi 3 kilogramy na 2–3 litry kvásku. Řepa se nakrájí na kostičky nebo na plátky a vloží do čisté nádoby, může se přidat několik stroužků česneku nebo kousek oloupaného křenu. Poté se řepa zalije nálevem a nádoba se uzavře a uloží do chladu, během 5 až 7 dnů se musí kvásek míchat a sbírat pěna, následně se kvásek přelije do menších nádob a skladuje v chladničce. Popíjí se jedna sklenice každý den.

Zdroj: https://www.mecooks.com/drinks/beetroot-leaven/