1868

„Saunu navštěvuji kvůli svému zdraví. Ne proto, abyste mi dělali neslušné návrhy,“ snažím se vytyčit hranice

Už několik let jsem pravidelnou návštěvnicí sauny. Začala jsem chodit hlavně kvůli zdraví, a právě to je hlavní důvod, proč v tom pokračuju. Má to pro mě spoustu výhod – uvolňuje mě to po náročném dni, pomáhá mi udržet se ve formě a celkově se cítit líp. Ale není to vždycky taková idylka, jak by se mohlo zdát. Pokaždé se do sauny těším, ale ne vždy z ní s pozitivními pocity odcházím. Proč?

Jedna věc, která mi na saunách opravdu vadí, jsou smíšené sauny a někteří muži, co do nich chodí. Někdy to tam vypadá spíš jako na tržišti než v místě odpočinku. Někteří se chovají opravdu oplzle, mají nepříjemné pohledy a dokonce mi už několikrát dělali nemravné, neslušné návrhy. To je opravdu nepříjemné. Myslela jsem, že kdo chodí do sauny, má společný cíl. Ale patrně jsou někteří muži, kteří se tam chodí jenom dívat a možná hledat povyražení.

Vždycky jsem si myslela, že sauna je místem, kde můžu být sama sebou, relaxovat a zapomenout na starosti. Kde si každý hledí svého a chodí tam hlavně odpočívat a podpořit zdraví. Ale když tam narazím na takovéto chování, je to celé jinak. Místo odpočinku se promění v místo, kde musím být na pozoru.

Několikrát už se stalo, že jsem musela dát jasně najevo, že tam nejsem kvůli flirtování nebo něčemu podobnému. „Promiňte, pánové. Do sauny chodím kvůli zdraví, na vaše návrhy a pohledy nejsem zvědavá,“ říkám často, aby bylo jasné, kde jsou mé hranice. Někdy to zabere, jindy ne. Ale jedno je jisté – nechci se nechat odradit od něčeho, co mi dělá dobře, jen kvůli několika nepříjemným lidem. Sauna pro mě znamená víc než jen místo , kde se vypotím. Je to součást mého životního stylu, mého způsobu, jak se starat o své tělo a mysl.

Samozřejmě nechci křivdit těm slušným návštěvníkům sauny, kteří tam chodí opravdu ze stejného důvodu, jako já. Z mých zkušeností jsou naštěstí ve většině. Ale čas od času se najde někdo, kdo má úmysly trochu jiné. Dobré je, že za ty roky takového člověka dokážu celkem dobře odhalit už na první pohled.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek