Pile Newspapers

Staré noviny jsou vynikající mulč pro rostliny i dobrým doplňkem kompostu

V době ovládané digitálními médii by se noviny mohly zdát jako pozůstatek minulosti. Nicméně pokud jde o zahradničení, noviny mohou být cenným zdrojem, který může být přínosem jak pro rostliny, tak pro životní prostředí. Namísto toho, abyste je házeli do koše na recyklaci, použijte tyto staré noviny k vytvoření udržitelného a efektivního zahradnického pomocníka.

Zbaví vás plevele a udrží vlhkost v půdě

Noviny jsou vynikajícím spojencem v boji proti plevelu. Nežádoucí rostliny mohou bránit růstu rostlin a zdraví zahrady a tradiční bariéry proti plevelu mohou být drahé a škodlivé pro životní prostředí. Vrstvením novin na půdu můžete vytvořit efektivní a ekologické řešení pro hubení plevele. Jednoduše namočte listy novin a položte je přímo na zem kolem rostlin nebo podél zahradních záhonů. Vrstvu novin zakryjte tenkou vrstvou mulče nebo kompostu, aby držely na místě. Noviny zabrání slunečnímu záření proniknout k semenům plevelu, udusí je a zabrání jejich růstu.

Zdroj obrázku: Freepik

Jako bonus noviny také pomáhají zadržovat vlhkost a snižují potřebu nadměrného zalévání – mulčování hraje zásadní roli při udržování zdraví půdy, regulaci teploty a zadržování vlhkosti. Noviny roztrhané na malé kousky mohou fungovat jako levná a udržitelná alternativa k tradičnímu organickému mulčování. Rozprostřete kolem rostlin vrstvu natrhaných novin a dávejte pozor, abyste nezakryli stonky. Novinový mulč pomůže udržet vlhkost, regulovat teplotu půdy a potlačit růst plevele a zároveň postupně rozkládat a obohacovat půdu organickou hmotou.

Pomoc při kompostování

Noviny mohou být také cenným doplňkem kompostu. Kompostování je efektivní způsob, jak recyklovat kuchyňský a zahradní odpad a zároveň vytvářet kompost bohatý na živiny pro rostliny. Noviny jsou vynikajícím zdrojem uhlíku pro hromadu kompostu. Noviny natrhejte na malé kousky a smíchejte je s kuchyňskými zbytky a další organickou hmotou. Noviny pomohou vyrovnat poměr uhlíku k dusíku, podpoří provzdušnění a zabrání zhutnění kompostu. Vyvarujte se však používání lesklých nebo barevných stránek, protože mohou obsahovat inkousty a chemikálie, které nejsou ideální pro kompostování.

Zdroj: https://www.thespruce.com/use-newspaper-in-flower-garden-1315905