Woman Spraying Insect Repellent Skin Outdoor

Před klíšťaty a komáry ochrání správná barva oblečení a repelent

Vycházky do přírody jsou oblíbenou volnočasovou aktivitou. Někdo vyráží na hory, jiný raději po pamětihodnostech, jako jsou například zříceniny hradů. Všude tam je možné se setkat s nepříjemným hmyzem. Kdo by stál o to, si z lesa přinést třeba klíště nebo poštípání od komárů? Jak se jim bránit?

Klíšťata a komáři

Pokud půjdete po lesní kamenité pěšině, která je prostá vysoké trávy a keřů, tak se nejspíš s klíšťaty moc nesetkáte. Ta mají ráda zejména vlhké prostředí v okolí vodních toků. Líbí se jim i v porostech s křovinami s bylinným patrem. Nesvědčí jim sucho. Klíšťata jsou nebezpečná zejména proto, že jsou přenašeči infekčních nemocí, jako je lymeská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Komáři jsou také otravným hmyzem, s nímž se lze setkat v přírodě. V našich končinách nejsou šiřiteli nebezpečných chorob, jako tomu je v tropických oblastech, mohou ale způsobit alergické reakce, když člověka poštípají. Je proto třeba se proti tomuto hmyzu chránit i vhodnou volbou oblečení.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké barvy přitahují klíště

Zdá se, že jsou klíšťata přitahována světlými barvami oblečení. Z tohoto důvodu by bylo lepší do lesa nosit oděv v tmavších barvách. Na druhou stranu je na světlém oblečení lépe vidět, pokud se na vás klíště objeví. Tak ho můžete setřást pryč ještě předtím, než by se do vás zakouslo.

Jaké barvy přitahují komáry

Komáři pozitivně reagují na červenou, oranžovou, černou nebo světle modrou barvu. Kdo se chce vyhnout jejich štípancům, neměl by tyto barvy do lesa nosit.

Pokud byste se ale spoléhali jen na volbu barvy oděvu do přírody, tak to proti otravnému hmyzu nestačí. Ještě byste měli použít účinný repelent. Ten je možné si koupit v drogerii. Obvykle je třeba se jím postříkat předtím, než vyrazíte ven do lesa nebo na louku. Vhodné je zvolit oděv prodyšný, ve kterém se nebudete potit. Pot je totiž tím, který klíšťata i komáry přitahuje. Dokážou ho vycítit na velkou vzdálenost.

Zdroj: https://newatlas.com/science/mosquito-color-vision/