Young Woman Striped Tshirt Lies Floor By Fan Trying Cool Down From Stuffiness Summer Heat

Horečka v létě souvisí s přehřátím těla

V důsledku vysokých teplot se naše tělo intenzivně brání proti teplu nahromaděnému uvnitř těla. Během horkého počasí se potíme více a také cítíme větší žízeň. Často také zkoušíme klasické metody ochlazení, jako jsou chladná sprcha, bazén na domácí zahradě nebo stále populárnější vodní závěsy instalované ve městech. Přichází večer a my cítíme slabost, bolesti svalů a zimnici. Teploměr ukazuje horečku. Čím je tím způsobeno? Jak se vypořádat s horečkou v horkém počasí? Kdy byste měli být znepokojeni?

Horečky v létě u dětí

Děti jsou obzvláště citlivé na teplotní rozdíly v důsledku stále se vyvíjejícího imunitního systému. Kromě toho jsou děti během horkého počasí fyzicky aktivnější než dospělí. Vysoká teplota venku a zvýšená tělesná teplota v důsledku hraní, běhu nebo plavání v bazénu usnadňují nejmladším přehřátí těla. Nedostatečný příjem tekutin během dne také způsobuje, že tělo zbavené správného množství vody má obtížný úkol z hlediska ochlazení.

Zdroj obrázku: Freepik

Reakcí těla dítěte na přehřátí bude horečka, která se objeví náhle bez doprovodných příznaků. V takové situaci je zásadní, aby dítě zůstalo uvnitř místnosti, mělo omezený pohyb a dostatečně pilo. Horečka u dítěte, ke které dochází v důsledku přehřátí, odchází rychle a nevyžaduje žádný lékařský zásah, pokud se nevyskytují žádné další příznaky.

Úpal a horečka

Horečka v horkém počasí se může objevit i u dospělých jako reakce těla na přehřátí. Tyto příznaky se mohou objevit již při vystavení teplu nebo o několik hodin později. Typické příznaky přehřátí jsou:

  • horečka,
  • zimnice,
  • zrychlená srdeční frekvence,
  • slabost,
  • bolesti svalů,
  • zvracení.

Navíc osoba, která se přehřála, může mít příznaky na straně nervového systému, jako jsou vratká chůze, nedokonalá řeč, poruchy zraku. Je třeba mít na paměti, že i když osoba, která se přehřála, je již na stinném a chladném místě, uvnitř jejího těla je stále vysoká teplota. V průběhu horečky nad 40 stupňů jsou proteiny denaturovány v těle, tedy se velmi rychle ztrácejí. Jedná se o stav bezprostředního ohrožení života a měli byste vždy zavolat lékařskou pomoc, pokud se kromě horečky u zraněné osoby vyskytnou další příznaky.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22111-hyperthermia, https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/hot-weather-and-child-safety, https://www.webmd.com/children/dehydration-heat-illness, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heat-exhaustion/symptoms-causes/syc-20373250, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21812-heatstroke