Female Hands Close Up With Wedding Ring

Stříbrné šperky můžeme snadno vyčistit a vyleštit domácími prostředky

Mnoho lidí se domnívá, že péče o šperky musí být stejně drahá jako samotný šperk. Čištění stříbra i jiných šperků si spojují s návštěvou odborníků. Ale není tomu tak, i naše babičky uměly dokonale vyčistit své poklady. Naučíme vás domácí způsoby, jak oživit starší šperky. Metody, které jsou finančně nenáročné a jejichž provedení je velice snadné.

Jak čistit stříbro solí a hliníkovou fólií

Připravte si misku a vyložte ji hliníkovou fólií. Poté do ní vložte šperky, které chcete vyčistit. V samostatné sklenici si připravte čisticí roztok z horké vody a soli. Tímto roztokem zalijte šperky. Šperky je vhodné nechat v čisticím roztoku nejlépe přes noc. Ráno šperky vyjměte a očistěte čistou vodou. Vhodné je šperky osušit hadříkem z mikrovlákna.

Elegant Jewelry Set Jewellery Set With Gemstones Jewelry Accessories Collage Product Still Life Concept Ring Necklace Earrings
Zdroj obrázku: Freepik

Jak vyčistit stříbro sodou

Tato metoda je ideální pro zčernalé šperky. Připravte si roztok z litru horké vody, čajové lžičky jedlé sody a jedné lžičky octa. Roztok dokonale promíchejte a do připravené kapaliny vložte stříbrné šperky. Počkejte minimálně 15 minut a poté šperky vyndejte. Šperky opláchněte čistou vodou a otřete hadříkem, nejlépe z mikrovlákna.

Další metodou je čištění šperků bramborovou moukou

Touto metodou je vhodné očistit šperky, které jsou matné. Z bramborové mouky si připravte čisticí pastu. Tu získáte smícháním půl sklenice vody s dvěma sklenicemi bramborové mouky. Tímto poměrem by při míchání měla vzniknout kompaktní hustá hmota. Očistěte s ní zašlé stříbrné šperky. Jedná se o časově náročnou metodu, jelikož musíte každý kousek stříbra jednotlivě leštit.

Nejrychlejší čistič, který má každý doma

K čištění šperků můžete také použít zubní pastu. Dokonce jen malé množství postačí k dokonalému vyčištění. U této metody čištění dejte pozor na mechanické poškrábání plochy šperku. Stačí jemným hadříkem krouživými pohyby vyčistit zašlé části šperků.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a38747635/how-to-clean-silver-jewellery/