White Common Petunia Park

Surfinie ozdobí balkon od léta do podzimu nádhernými květy. Postarat se o ni dokáže každý

Surfinie jsou častou ozdobou balkonů, teras a zahrad. Krásné rostlinky ve tvaru zvonku potěší svými barvami a spoustou květů. Není tedy překvapující, že jsou v oblibě mnoha milovníků rostlin. Nepleťte si je však s podobnými petúniemi, každá z nich má jiné nároky na pěstování.

Rozdíl mezi petúnií a surfinií

Listy surfinie jsou malé, vejčité a výhonky rostou hustě. Surfinie kvetou od června do října, a proto je lze v létě často vidět na balkonech. Patří mezi nejběžnější balkonové rostliny z několika důvodů. V první řadě vypadají velmi působivě, protože přitahují pohledy svými nesčetnými barvami a silnými popínavými květy.

Kromě toho je tato květina odolná vůči nepříznivým podmínkám a má schopnost rychle se regenerovat. Nevyžaduje speciální ošetření, takže si s ní dokáže poradit i méně zkušený zahradník. Díky sytým barvám se také hodí k jiným květinám. Bohužel je tato květina často zaměňována za stejně populární petúnii. Existuje jeden základní rozdíl, surfinie mají převislé výhonky, kdežto petúnie mají vzpřímené a vzhůru směřující květy.

Zdroj obrázku: Freepik

Ideální místo pro surfinie

Surfinie je květina, která má ráda teplo, což by nemělo být překvapující, soudě podle období jejího největšího kvetení. Tato květina proto vyžaduje slunečnou polohu a je ideální na jižní balkon. Stín nepříznivě ovlivňuje vývoj této rostliny a během deště je vhodné, když na ni přímo neprší. Surfinie by měla být oplodněna.

Během kvetení hnojte surfinii jednou týdně během zalévání. Aplikujte krystalické hnojivo nebo tekuté organicko-minerální hnojivo. Nejlepší je zasadit do jedné nádoby pouze jednu surfinii a nekombinovat ji s jinými květinami. Různé druhy rostlin mají obvykle jiné potřeby než ostatní, a proto je obtížné je kombinovat. Do závěsného květináče zasaďte 2–3 rostliny, pro velký balkonový box je ideální počet 5–6 rostlin.

Zdroj: https://www.nature-and-garden.com/gardening/surfinia.html