Pumpkin Seeds Oil Glass Jug White Rustic Background Copy Space Selective Focus

Funkci jater podpoří tři přírodní oleje. Napomohou detoxikaci a všem důležitým procesům

Játra čistí krev a určují průběh metabolických procesů. Pracují 24 hodin denně jako úklidový tým na plný úvazek. Neúnavně vykonávají takzvanou „špinavou práci“, proto je důležité systematicky posilovat jejich stav. Jak? Například pomocí olejů.

Funkce jater

Játra plní v těle řadu důležitých funkcí, a to nejenom jako součást metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Je to zásobárna energie, ukládají nejcennější živiny, včetně vitamínu A, D, B12 a železa. Podílí se na produkci žlučových kyselin. Ovlivňují činnost imunitního systému. Hrají klíčovou roli při detoxikaci těla. Posílit jejich funkci pomohou tři oleje.

Zdroj obrázku: Freepik

Působí proti toxinům

Olej z ostropestřce mariánského chrání jaterní buňky před poškozením dvěma způsoby. Za prvé působí proti ukládání toxinů, za druhé brání pronikání škodlivých látek do jaterních tkání. Kromě vitamínů rozpustných v tucích, s důrazem na vitamín E a K, obsahuje olej z ostropestřce mariánského fytosteroly, které mají silný antioxidační potenciál. Nejvíce ochranných přínosů pro játra však nese silymarin. Olej z ostropestřce mariánského snižuje riziko ztučnění a cirhózy jater.

Dýňový olej z neloupaných dýňových semen je pokladnicí vitamínů včetně těch s antioxidačními vlastnostmi a kyseliny linolové a olejové. Díky vysokému obsahu esenciálních mastných kyselin chrání před rozvojem zánětů. Podporuje regeneraci jaterních buněk. Doporučuje se lidem s nealkoholickým ztučněním jater.

Zlepšuje detoxikaci

Olej camelina (také nazývaný lničkový olej) chrání jaterní buňky, zlepšuje jejich detoxikaci a stimuluje tvorbu žluči. Je zdrojem esenciálních mastných kyselin a má optimální poměr omega-3 k omega-6, proto dokonale podporuje práci mozku a nervového systému. Při pravidelné konzumaci umožní snížit hladinu „špatného“ LDL cholesterolu. Jedna čajová lžička tohoto oleje denně po dobu 2 týdnů sníží LDL o 12 %.

Zdroj: https://www.thehealthyjournal.com/faq/which-oil-is-best-for-liver