Berries 2277 1920

Známé bobule chutnají a skvěle prospívají kráse i zdraví

Bobulovité plody, jako jsou ostružiny, maliny, borůvky, rybíz, maliny, jahody či brusinky, mají blahodárné účinky na lidské tělo. Jejich kouzlo spočívá ve vysokém obsahu vitamínů B, C a antokyanů, které chrání buňky před poškozením a způsobují zbarvení těchto plodin. Tyto molekuly napomáhají stimulaci genu dlouhověkosti buněk, zvanému Sirt. Kromě toho obsahují tyto plody vlákninu, minerální soli či fruktózu. Známé jsou také antioxidační a protizánětlivé účinky, které toto ovoce má. 

S čím vším kouzelné bobule pomohou?

  • Srdce – Obzvláště u něžného pohlaví mají vitamíny, které bobulovité plodiny obsahují, dobrý vliv na zdraví jednoho z nejdůležitějších orgánů. Pro srdce je prospěšná konzumace bobulovin alespoň 3x týdně.
  • Stárnutí – V boji proti stárnutí pomáhají polyfenoly, enzymy bojující proti volným radikálům. Pomáhají předejít chronickým onemocněním.
  • Hubnutí – Již tři porce denně urychlují spalování tuků.
  • Infekce – Obzvláště brusinky jsou doporučovány v boji s infekcemi močových cest a jejich typickými příznaky.
  • Cholesterol – Omezují hladinu cholesterolu v krvi a likvidují tuky.
  • Záněty – Bobuloviny lesního původu působí léčivě při jakémkoliv druhu zánětu a stejně tak, jako ostatní fialovo-červené plody, jsou bohaté na antioxidanty.
  • Paměť – Zejména u starších jedinců stojí za zmínku blahodárný účinek na kognitivní funkce mozku a primárně pak při Alzheimerově chorobě.
  • Kyselina listová – Obsah této látky je důležitý v první řadě pro těhotné ženy, v jejichž případě slouží kyselina listová jako podpora růstu plodu. Z tohoto důvodu je doporučována v prevenci vrozených vad.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jahody

Toto rudé ovoce, oblíbené obzvláště v letních měsících, je bohaté na vlákninu, pektin a celulózu. Nejen z tohoto důvodu je oblíbeným společníkem při redukci váhy nebo problémech se zažíváním. Díky minimu kalorií jsou jahody vhodné ke konzumaci v neomezeném množství.

Borůvky

Tento malý fialový zázrak, který se v hojném množství vyskytuje v našich luhách a hájích, v sobě skýtá nečekanou sílu. Borůvky pomáhají v boji se záněty, zlepšují zrak a chrání naše

Ostružiny

Tmavě fialové bobule, které najdeme růst hned vedle borůvek, jsou již od antiky považovány za vitaminovou bombu. Díky betakarotenu, který ostružiny obsahují a naše tělo si jej přetváří na vitamin A, je toto ovoce prospěšné pro náš zrak, jeho poruchy a je účinným bojovníkem v boji proti šerosleposti.