Upset Woman Lying Bed With Fever High Temperature

Syndrom vánočního stromku provází kašel nebo slzení. Předejde mu umělý stromek

Je těžké si představit Vánoce bez krásného, zdobeného vánočního stromku. Díky blikajícím světlům hned nasajete atmosféru Vánoc. Každý rok ale lidé po kontaktu s živým stromkem pocítí také kašel, škrábání v krku, dušnost a slzení. Jde o syndrom vánočního stromku.

Nejde o alergii na Vánoce

Pokud po ozdobení vánočního stromku v domě začnete pociťovat popisované příznaky, nejspíše trpíte syndromem vánočního stromku. Co máme na mysli? Syndrom vánočního stromku není alergií na Vánoce. Jedná se o alergii na přírodní sloučeniny, plísně nebo chemikálie, které přicházejí do vašeho domova společně s vánočním stromkem.

Young Woman Decorates Christmas Tree With Toys Preparing Holidays
Zdroj obrázku: Freepik

Skutečné alergeny

Alergie na vánoční stromek se velmi často projevuje vyrážkou, proto se také nazývá vánoční dermatitida. Nepříjemné příznaky vyvolávají různé alergeny. Nejběžnější z nich jsou plísně na jehličí a mezi větvemi živého stromu. Vysoká teplota v domě způsobuje, že vláknité houby se rychle a intenzivně množí, což může způsobit zdravotní problémy. Společně s živým vánočním stromkem dorazí do bytu také pyl stromů a plevelů. Kontakt s nimi může vyvolat nepříjemné příznaky, a to zejména u alergiků. Dráždivé mohou být i přírodní vůně, které vylučují stromy a látky v pryskyřici a jehličí. Syndrom vánočního stromku se ale může objevit i při kontaktu s umělým vánočním stromkem, zejména pokud byl uložen v nevhodných podmínkách, například ve sklepě s vysokou vlhkostí vzduchu. Mezi jeho větvemi se hromadí roztoči, plísně a prach.

Jak reagovat na syndrom?

Nejčastějšími příznaky alergie na vánoční stromek jsou ty jevy: Kašel, škrábání v krku, slzení a pálení očí, svědění očí a nosu, dušnost. Pokud je do 24 hodin po umístění vánočního stromku v domě zaznamenáte, okamžitě se zbavte alergenu, tedy stromku. Příznaky alergie můžete dočasně léčit antialergickými léky z lékárny bez lékařského předpisu. Pokud jsou extrémně nepříjemné a zhoršují se, jděte k lékaři.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320343, https://www.uclahealth.org/news/do-you-have-a-christmas-tree-allergy, https://health.osu.edu/wellness/prevention/what-is-christmas-tree-syndrome, https://newsroom.clevelandclinic.org/2023/12/11/is-your-christmas-tree-causing-your-allergies-to-flare-up/