Bolave Nohy1

Dopřejte unaveným nohám relaxační péči. Ráno se probudíte svěží a bez bolesti

Ať už jste celý den běhali po městě, nebo se s rodinou vydali na celodenní výlet, večer se vám určitě budou hodit naše rady, které vám pomůžou ulevit bolavým nohám. Abyste další den mohli bez bolesti vstát a byli připraveni na další dobrodružství, postupujte podle následujících tipů!

Teplá koupel a masáž

Namočte nohy do teplé vody. Namáhané tkáně a svaly se tím krásně uvolní. Do vody přidejte pár kapek éterického oleje, např. levandulový nebo tea tree. Po koupeli promasírujte chodidla – pohybujte po nich prsty ve všech směrech a vytvářejte na nich kruhy. Masáž můžete provádět na sucho nebo svým oblíbeným krémem na nohy, nejlépe s mentolovou vůní.

Zdroj obrázku: Freepik

Střídání teplé a studené vody

Pokud nemáte po ruce žádný éterický olej, vyzkoušejte jiný typ koupele – koupel nohou střídavě teplou a studenou vodou. Do jedné nádoby dejte studenou vodu, do druhé teplou. Ponořte nohy do teplé vody na 2 minuty, pak na stejnou dobu do studené. Tento pohyb podpoří správný krevní oběh, díky kterému ustoupí bolest. 

Dejte nohy nahoru

Odborníci doporučují dát unavené nohy po dlouhém dni nahoru (aby byly výše než srdce). Zvednuté nohy zabrání otokům, což také pomůže usnadnit rychlejší hojení namožených svalů. Doporučujeme zvedat nohy v úhlu asi 30 stupňů od hlavy. Můžete si je položit například na vyvýšený polštář i během spánku.

Zdroj obrázku: Freepik

Noste kompresní ponožky

Dalším snadným a účinným způsobem, jak zmírnit bolesti nohou, je nošení kompresních ponožek. Tato metoda funguje na stejném principu jako střídání teplé a studené vody v tom smyslu, že jejich nošení také podporuje krevní oběh. Většina těchto ponožek si poradí i s vlhkostí a třením. Díky tomu se vyhnete puchýřům a vzniku plísní.

Správné boty jsou základ

Jak se říká, prevence je vždy lepší než léčba. Pokud se tedy bolesti chcete vyhnout, či ji alespoň minimalizovat, je nutné zvolit si vhodnou a pohodlnou obuv. To platí jak u bot sportovních, tak i u těch na běžné nošení. Snažte se vyhnout vysokým podpatkům. Ty mají negativní dopad na šlachy a vazy na kolenou. Jestli se bez podpatků neobejdete, volte široké podpatky, vysoké maximálně 3 cm. U sportovních bot hledejte pružnou podrážku a vždy si je pořádně vyzkoušejte, abyste měli jistotu, že vám dokonale sedí.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/tired-legs