Homemade Mayonnaise Sauce Olive Oil Eggs Mustard Lemon Selective Focus

V malém množství majonéza tělu prospěje

Majonéza se vytváří kombinací vaječných žloutků, octa, oleje, hořčice a koření, jako je sůl a pepř. Perfektně se hodí do sendvičů, jako salátový dresink nebo doplněk k masovým jídlům. Příliš mnoho konzumované majonézy však může významně ovlivnit fungování těla a způsobit zdravotní problémy.

Majonéza a bolesti hlavy

Výroba majonézy doma je lepší volbou než nákup hotového produktu v obchodě. Majonéza obsahuje velké množství konzervačních látek, které mohou – při nadměrné konzumaci – způsobit příznaky otravy včetně bolesti hlavy, nevolnosti, a dokonce i průjmu. Majonéza obsahuje velké množství cukru. Častá konzumace vede k problémům s udržováním normální hladiny glukózy v krvi, a proto se diabetikům nedoporučuje. Měli byste vědět, že majonéza s nízkým obsahem tuku obvykle obsahuje mnohem větší množství cukru než klasická majonéza. Jak již bylo uvedeno, vysoký obsah tuku v majonéze znamená, že při pravidelném přidávání do sendvičů nebo salátů může přispívat k nárůstu hmotnosti. Lidé, kteří se snaží zhubnout, by měli sahat po přírodních omáčkách na bázi jogurtů častěji než po majonéze.

Mayonnaise Eggs Butter Basil Dark Background Side View Close Up
Zdroj obrázku: Freepik

Majonéza a zdravotní vlastnosti

Majonéza není jen tuk, který přispívá ke zvyšování obvodu pasu, ale také zdroj zdravých omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Nenasycené tuky přispívají ke snižování cholesterolu, a tím snižují riziko aterosklerózy nebo infarktu myokardu. Pokud se majonéza jí s mírou, je pro tělo zdravá. Složky obsažené v majonéze jsou zdrojem velmi důležitého vitamínu pro tělo, konkrétně vitamínu E. Nejen že příznivě působí na vzhled pokožky a vlasů, zlepšuje jejich stav, ale také chrání před mozkovou příhodou. Pokud se konzumuje v přiměřeném množství, majonéza je důležitým prvkem stravy.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6694423/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9249520/, https://diabetesmealplans.com/16156/mayonnaise-for-diabetes-a-good-or-bad-choice/, https://www.healthline.com/nutrition/10-highly-fattening-foods, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9028717/, https://www.healthline.com/health/all-about-vitamin-e